Méně známe způsoby, jak můžete využít sůl i jinak než jen na vaření

Sůl patří mezi nejcennější minerály na světě. I Maruška v pohádce Sůl nad zlato věděla, jakou má moc a jak bez ní člověk nemůže fungovat. Sůl je nepostradatelným dochucovadlem v kuchyni, ovšem víte, že ji můžete využít při různých zdravotních nešvarech?

Sestavili jsme seznam toho, co nás trápí nejčastěji.

Afty

Bolest, kterou člověk zažívá při aftech, může zmírnit vypláchnutí úst slanou vodou, čímž také dochází k rychlejšímu uzdravení. Smíchejte čajovou lžičku soli do půl šálku vlažné vody a ústa si tímto solným roztokem několikrát za den vyplachujte.

Zarostlý nehet

Někdy se stane, že se nehet na palci u nohy zkřiví a zaroste do kůže. Bolest je to opravdu nepříjemná – a často se kolem tohoto místa vytvoří otok. Namočte si nohu několikrát za den do roztoku soli a teplé vody, a poté palec namažte antibiotickou mastí. Pokud se to nezlepší, budete muset vyhledat lékařkou pomoc.

Rýma a ucpaný nos

Sůl je osvědčeným domácím prostředkem, jak si při rýmě, nachlazení nebo při alergiích ulevit. Můžete sáhnout po solných sprejích z lékárny nebo využít sůl, kterou máte doma.

  1. Do hrnce nalijte vodu, osolte a dejte vařit.
  2. Jakmile uvidíte, že se blíží bod varu, plamen stáhněte, nakloňte se nad hrnec, přes hlavu si přehoďte ručník a inhalujte.

Psoriáza a ekzémy

Slaná voda bohatá na minerály je nejlepším zdravotním pomocníkem, co se kožních problémů týče. Tuto vodu můžete najít na místech, jako je Mrtvé moře na Středním východě a Modrá laguna na Islandu. Koupele v těchto vodách pomáhají ke zvlhčení pokožky a zmírňují zarudlá a šupinatá ekzémová místa.

Doma si taktéž můžete vytvořit lázeň z Mrtvého moře, stačí si zakoupit soli z dané oblasti, vsypat do vany a užívat si koupele po dobu 15 minut. Dokonce i naše obyčejná stolní stůl může pomoci s příznaky ekzému, stačí nasypat jeden šálek do vany.

Pálení žáhy

I jedlá soda je druh soli a řadí se mezi přírodní antacidum. Pokud vás trápí pálení žáhy, zamíchejte čajovou lžičku sody do sklenice studené vody a vypijte. Mějte na paměti, že jedlá soda obsahuje sodík. Pokud jste na dietě s nízkým obsahem soli, doporučujeme tento typ vynechat.

Čtěte také: Zázvor: Přírodní lék známý již ve starověku. Na co všechno je dobrý?

Hmyzí štípnutí, vyrážky

Pasta vyrobená ze sody bikarbony a trochu vody může pomoci při jakémkoli svědění, píchnutí nebo drobném otoku. Pomáhá také při vyrážkách z kopřivky nebo při kontaktu s rostlinami, jako je břečťan jedový a dub jedový.

Bolest krku

Půl čajové lžičky soli rozpusťte v šálku teplé vody. Roztok kloktejte několikrát za den, zmírníte tím otok v krku a uklidníte podrážděné hrdlo.

Unavené a bolavé nohy

Běžným lékem na bolavé nohy jsou dva šálky epsomské soli rozpuštěné asi ve třech litrech teplé vody. Sůl obsahuje hořčík, který pomáhá udržovat svaly v chodu.

Bezlepková dieta: Škodí lepek každému z nás?

Zápach z úst

Pokud váš dech není zrovna nejpříjemnější, na vině je pravděpodobně sucho v ústech a tvorba plaku. Pomocníkem je jedlá soda, která si umí poradit s mikroby v ústech a neutralizovat zápach až po dobu tří hodin. Půl lžičky jedlé sody smíchejte s šálkem vody a 3-4 krát denně ústa vyplachujte.

Znáte některý způsob využití soli? A používáte jej nebo dáváte přednost prostředkům z lékárny?

Zdroj: time | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu