3 základní otázky týkající se těhotenství a koronaviru

Na světě je spousta žen, které jsou v očekávání nového potomka do rodiny. Místo klidného těhotenství prochází obdobím strachu a nejistoty. Jak je to ve skutečnosti s těhotenstvím v době koronaviru?

Je těhotná žena náchylnější na koronavirus?

„Neexistují žádné důkazy, že těhotné ženy jsou na nemoc COVID-19 náchylnější než průměrný zdravý dospělý člověk.“ tvrdí specialistka na těhotenství z kalifornské univerzity v L.A., Christina Han. Ovšem na základě dlouholetých zkušeností s jinými respiračními chorobami, včetně chřipky a SARS, varují Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, že při kontrakci s koronavirem během těhotenství by se mohla stát nastávající maminka zranitelnější vůči závažným dýchacím potížím.

„Také zde může být vyšší riziko potratu a předčasného porodu“, řekl Dr. Romeo Galang, z týmu CDC COVID-19. Doposud však nebylo hlášeno žádné úmrtí matek souvisejících s COVID-19.

Přenáší se koronavirus z matky na plod?

Dobrou a uklidňující zprávou je, že koronavirus nebyl detekován v plodové vodě, pupečníkové krvi, tkáni placenty nebo mateřském mléce, takže zjevně neexistuje žádný „vertikální přenos“ na dítě. To je na rozdíl od jiného nedávného viru Zika, velmi dobrá zpráva. Právě při něm docházelo k přenosu z matky na dítě v děloze. Ačkoliv byl ve Velké Británii potvrzen případ, kdy novorozenec byl pozitivní na COVID-19, tuto nemoc však získal tak, jako ostatní – přenosem respiračních kapének od potenciálně nakažené matky.

Jak se chránit v období těhotenství?

Tato rada je stejná jako pro všechny ostatní. Pokud je to možné, dodržujte vládní opatření, nevystavujte se zbytečnému riziku nákazy. Do obchodu a lékárny posílejte manžela, rodinu nebo jiné příbuzné či přátele. Všechny nutné kontroly u svého gynekologa s ním vždy dopředu prokonzultujte. Také je zapotřebí si zvyšovat funkci imunitního systému – přísun ovoce a zeleniny je dobrý jak pro vás, tak pro dítě. Jestliže musíte využít hromadnou dopravu, snažte se najít jiné řešení, a většímu počtu lidí se vyhýbat.

Nezbývá nám nic jiného než toto nepříjemné období přečkat. Nezapomínejte, že v tom nejste samy. Spíše se v klidu bez žádného stresu připravte na nového člena rodiny.

Autor: Bára Králová
ZAVŘÍT