6 potravin, které mohou urychlit metabolismus

Mohlo by se zdát divné myslet si, že určité potraviny mohou urychlit metabolismus, ale je to pravda. Vaše tělo potřebuje určité živiny, aby nastartovalo procesy spalování tuků. To je důvod, proč vynechání jídla nemusí ve skutečnosti pomoci dlouhodobě zhubnout.

Ukázalo se, že následující potraviny pomáhají zrychlit váš metabolismus a dostat tělo na cestu hubnutí.

Libové maso

Na trávení bílkovin je zapotřebí mnohem více práce než na trávení sacharidů nebo tuků. Z tohoto důvodu odborníci doporučují jíst čerstvé, libové maso, jako je drůbež a ryby. Proces trávení vyžaduje hodně energie, takže spalujete kalorie, abyste je mohli rozložit. Bílkoviny mohou zvýšit spalování kalorií po jídle až o 35 %.

A co víc, bílkoviny jsou potřebné pro budování svalové hmoty. Čím více svalů máte, tím rychlejší je váš metabolismus. Snažte se proto zahrnout nějaké bílkoviny do každého jídla po celý den.

Luštěniny

Fazole a luštěniny jsou vynikajícím zdrojem rostlinných bílkovin. Jsou také bohaté na vlákninu – rozpustnou i nerozpustnou. Vaše tělo spotřebuje spoustu energie, když rozkládá vlákninu a bílkoviny, a to udržuje váš metabolismus v dobrém stavu.

Vysoký obsah vlákniny ve fazolích také pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi a předchází takovým odpoledním chutím na něco sladkého.

Dále luštěniny poskytují železo, zinek a selen. Jedná se o minerály, které vaše štítná žláza potřebuje k produkci dostatečného množství hormonů. Bez nich se váš metabolismus může zpomalit nebo zhoršit.

Ořechy

Ořechy jsou dalším skvělým zdrojem bílkovin a vlákniny. Výzkum ukázal, že lidé, kteří pravidelně jí ořechy, mají obvykle menší riziko inzulínové rezistence a menší obvod pasu než ti, kteří je nejí. Pokud máte nižší inzulínovou rezistenci, vaše tělo má menší pravděpodobnost ukládání tuku nebo vzniku cukrovky 2. typu. Opět platí, že trávení ořechů trvá déle, což je skvělé pro váš metabolismus.

Obilniny

Obilniny jsou komplexní sacharidy, které se skládají z delší řady cukrů. Znamená to, že tělu trvá déle, než je rozebere, takže váš metabolismus funguje stabilně po delší dobu. Potraviny s komplexními sacharidy mají obvykle více živin, zejména vitamíny B. Hrají hlavní roli při přeměně jídla, které jíte, na energii, jež je podstatou vaší metabolické funkce. Konkrétně vitamin B12 je často spojován s úbytkem hmotnosti, protože zrychluje metabolismus a poskytuje dlouhodobou energii.

Probiotické potraviny

Fermentované potraviny, jako je jogurt, kefír, kimči a zelí, pomáhají zvýšit počet dobrých bakterií ve střevech. Tyto bakterie jsou z velké části odpovědné za trávení potravy ve vašich střevech a za usnadnění příjmu živin. Studie z roku 2012 publikovaná v časopise Journal of Functional Foods uvádí, že když dospělí každý večer po dobu šesti týdnů jedli asi 1/2 šálku probiotického jogurtu, ztratili 3–4 % tělesného tuku. Ve srovnání s dospělými, kteří jedli obyčejný jogurt a ztratili pouze 1 % tělesného tuku. Pokud mohou probiotika ovlivnit metabolismus žlučových kyselin, mohou změnit, kolik tuku vaše tělo absorbuje z potravy.

Kofein

Kofein je silný stimulant známý tím, že vám pomáhá „probudit se“ a podporuje váš metabolismus. Funguje tak, že blokuje neurotransmiter nazývaný adenosin, který způsobuje, že jiné neurotransmitery uvolňují více dopaminu a norepinefrinu. To vám pomůže cítit se bdělejší a energičtější, což vám zase umožní déle cvičit. Nezapomeňte však, že přílišné pití kofeinu může také vyvolat chronickou stresovou reakci a zanechat ve vás pocit vyhoření, proto byste jej měli užívat v malých dávkách.

Abyste skutečně zrychlili metabolismus a spalovali tuky, musíte ale vyvinout úsilí také z hlediska cvičení a péče o sebe. Začněte jíst zdravě s výše uvedenými potravinami a pravidelně cvičte, abyste se udrželi v pohybu.

Zdroje: lifehack, Health

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu