6 překvapivých informací ze světa miminek

Narození dítěte je pro většinu lidí jedním z nejkrásnějších okamžiků jejich života. Příchod ratolesti je ale často spojen nejen s pocitem obrovského štěstí, ale také, především v případě prvorozených dětí, s pocitem nejistoty a obav, jestli péči o tak malé stvoření vůbec zvládneme. První dny jsou rovněž často plné překvapivých zjištění.

Novorozenci mají v porovnání s dospělými mnoho specifik

Novorozené děti nejsou totiž tak úplně „zmenšenou verzí“ dospělých. Jak uvádí web Brightside, novorozená miminka mají spoustu specifik, kterými se od větších dětí a dospělých odlišují. Některá z nich jsou známá, například že miminka v prvních měsících života nevidí zcela dobře, některá méně. Pojďme se společně podívat na některá zajímavá fakta.

Jejich hlavička i kolena jsou mnohem pružnější

Při porodu prochází miminko velmi stísněnými prostory, které vyžadují, aby některé části jeho těla byly co nejvíce flexibilní. Na hlavě jsou takovým řešením fontanely neboli měkká vazivová spojení v místech, kde se potkávají jednotlivé lebeční kosti. Díky nim je hlavička pružná a bez potíží projde porodními cestami. Specifika, která usnadňují porod, mají i kolena miminek. Aby nedošlo k jejich poškození při různých rotacích během porodu, rodí se miminka s pružnou chrupavkou v kolenních kloubech. Časem tato chrupavka ztvrdne a přemění se v kostěnou čéšku, jakou mají dospělí.

Mají o 100 kostí více než dospělí

Miminka se ve skutečnosti rodí s přibližně 300 kostmi, dospělí lidé jich mají ale pouze 206. Jak je to možné?  Některé z kostí miminek jsou totiž tvořeny chrupavkami, které budou během růstu nahrazeny kostmi. Tím se některé menší kosti spojí a vytvoří jednu větší kost.

Pláčou, ale nemají slzy

Slzné kanálky miminek se po narození dále vyvíjejí, často se tak stává, že miminka pláčou, ale po tvářích jim netečou žádné slzy. Většina miminek začne ronit slzy kolem dvou týdnů věku, ale některým to může trvat až dva měsíce.

zdroj: pixabay.com

Spí s otevřenýma očima

Je samozřejmé, že novorozená miminka většinu dne prospí. Některé rodiče znejistí, když zjistí, že jejich miminko spí, ale má při tom otevřené oči. Miminka mají v porovnání s dospělými delší fázi REM spánku, která je charakteristická rychlými pohyby očí. To může v kombinaci s jejich stále se vyvíjející nervovou soustavou vést k tomu, že během spánku občas otevírají oči.

Necítí slanou chuť, i když mají chuťové pohárky na více místech než dospělí

Výzkumy ukazují, že novorozenci nereagují na chuť soli tak jako na jiné chutě, například sladkou nebo hořkou. Zřejmě slanou chuť nedokážou rozpoznat, nebo jim nepřipadá zajímavá. Na sůl začínají reagovat až mezi dvěma až šesti měsíci života. Ačkoli mají miminka přibližně stejný počet chuťových senzorů jako děti a mladší dospělí, pokrývají více oblastí. Chuťové pohárky miminek se nacházejí nejen na jazyku, ale také na mandlích a v zadní části krku.

Časté kýchání neznamená, že jsou nachlazené

Novorozenci poměrně často kýchají. Důvodem je, že mají menší nosní dírky, které se tak snadněji ucpávají. Kýchání představuje způsob, jak si nos a dýchací cesty čistí od hlenů, mateřského mléka či prachu.

Zdroj: brightside.me

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu