7 návyků, kterými si každý den pomalu, ale jistě ničíme naše ledviny

Ledviny jsou jedním z nejdůležitějších orgánů našeho těla, to většinou všichni vědí. Bohužel bereme jejich správnou funkci často za samozřejmou a pozornost ledvinám začněme věnovat až tehdy, když se objeví problémy. To už je ale bohužel příliš pozdě. Mnoho z nás navíc roky předtím ledvinám nevědomě škodí každý den nejrůznějšími škodlivými návyky. Které to jsou?

Nadměrné solení

Strava s vysokým obsahem soli obsahuje velké množství sodíku. Ten způsobuje zadržování vody a obojí dohromady zvyšuje objem krve protékající tepnami. To časem vede ke zvýšení krevního tlaku. Vysoký krevní tlak poté poškozuje ledviny a představuje hlavní příčinu selhání ledvin. Sůl je obsažena téměř ve všech potravinách, řada lidí ji tak konzumuje mnohem více, než by měla. Zkuste si jídlo místo soli dochutit bylinkami či kořením.

zdroj: freepik.com

Nadměrná konzumace zpracovaných a sladkých potravin

Zpracované potraviny jsou významným zdrojem sodíku a také fosforu. Mnoho lidí s onemocněním ledvin musí fosfor ve stravě omezit. Některé studie ukázaly, že vysoký příjem fosforu ze zpracovaných potravin může být škodlivý i pro ledviny zdravých jedinců. Ledvinám nesvědčí ani nadměrný příjem cukru. Obezita a cukrovka mají přímý vliv na to, jak ledviny fungují.

Nadměrné užívání léků proti bolesti

Léky proti bolesti patří k běžným volně prodejným lékům. To bohužel vede k tomu, že je řada lidí užívá více, než by měla. Mnoho těchto léků má ale jako vedlejší účinek postupné zhoršení funkce ledvin. Zkuste si na to vzpomenout vždy, když vás bude trochu bolet hlava a vy budete automaticky sahat po prášku na bolest. Zároveň nikdy nepřekračujte doporučené dávkování těchto léků. Onemocnění ledvin způsobené léky proti bolesti se odborně nazývá analgetická nefropatie.

zdroj: pixabay.com

Nedostatečné pití vody

Zatímco soli, fosforu a prášků proti bolesti většinou užíváme nadbytek, u vody je tomu často naopak. Dobrá hydratace ale pomáhá ledvinám odstraňovat z těla rozmanité toxiny. Pití dostatečného množství vody je také jedním z nejlepších způsobů, jak se vyhnout bolestivým ledvinovým kamenům.

Nedostatek spánku

Kvalitní spánek a odpočinek je důležitý nejen pro naše celkové zdraví a pohodu, ale také pro ledviny. Funkce ledvin je totiž regulována cyklem spánek-bdění, který pomáhá koordinovat zátěž ledvin v průběhu dne.

Nadměrná konzumace masa

Zvláště pokud už určitými problémy s ledvinami trpíte, měli byste si dát pozor také na přílišnou konzumaci červeného masa a dalších potravin bohatých na živočišné bílkoviny. Velké množství bílkovin totiž zvyšuje metabolickou zátěž ledvin.

Kouření a pití alkoholu

To, že kouření škodí plicím, je všeobecně známo. Není ale dobré ani pro ledviny. Lidé, kteří kouří, mají častěji bílkoviny v moči, což je známka poškození ledvin. Studie rovněž potvrzují, že pravidelné nadměrné pití alkoholu znásobuje riziko chronického onemocnění ledvin. Kuřáci, kteří nadměrně pijí, mají asi pětkrát vyšší pravděpodobnost vzniku chronického onemocnění ledvin než lidé, kteří nekouří a nepijí nadměrně alkohol.

Zdroj: thekidneydr.com, healthshots.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu