Akné se zdaleka neobjevuje jen na obličeji. Co může znamenat, pokud vás trápí i na jiných částech těla?

Akné je často považované za běžný problém, který trápí především dospívající. Ti v boji s ním vedou více či méně úspěšný boj. Nepříjemné pupínky ale často nejsou potíží, která postihuje pouze náctileté. Navíc se akné nemusí objevovat pouze na obličeji, ale rovněž na některých dalších částech těla. Zde sice není na rozdíl od obličeje patrné na první pohled, ale i tak je vhodné věnovat mu pozornost. Existují odborné studie, které vznik akné na určitých místech těla dávají do souvislosti s některými zdravotními potížemi a také špatnými stravovacími návyky.

Akné na bradě či krku – omezte mléčné výrobky a stres

Kromě čela a tváří se akné poměrně často objevuje také na bradě a lícních kostech. V některých případech i na krku. Za jeho výskytem v těchto oblastech může být přílišná konzumace mléčných výrobků. Pokud ke zlepšení stavu po jejich omezení nedojde, může být příčina hormonálního charakteru. Konkrétně ke vzniku akné v těchto místech vede nadměrná produkce kortizolu. Kortizol je jedním z hormonů, který náš organismus produkuje, pokud je ve stresu. I když to není vždy jednoduché, zkuste stres ve svém životě alespoň částečně omezit a věnujte více času a pozornosti odpočinku a relaxaci.

Akné na přední části hrudníku – příliš mnoho mužských hormonů

Rovněž akné na přední části hrudníku či břiše je často signálem problémů s hormony, v tomto případě především nadprodukce mužských pohlavních hormonů. Ženy v souvislosti, které tento problém výrazně trápí, mohou požádat svého gynekologa o předepsání speciálních léků na úpravu hladiny hormonů.

Akné na ramenou a zádech  – omezte cukr a sůl

Jedním z dalších častých míst, kde se akné objevuje, jsou ramena a horní část zad. Příčinou podle některých studií jsou určité potíže s trávicí soustavou, které jsou způsobeny především nadměrnou konzumací sladkých potravin či nápojů a také nejrůznějších polotovarů a předpřipravených jídel. I když nás žádné jiné zažívací problémy netrápí, tělo nám dává pomocí akné signál, že je na čase omezit množství cukru a soli. Zkuste jejich příjem snížit a do jídelníčku zařadit naopak více ovoce zeleniny a obyčejné vody. Stav vaší pokožky by se měl poměrně brzy zlepšit.

Akné na loktech – často se jedná o jiný kožní problém

Mnoho lidí se domnívá, že má akné rovněž na loktech. To sice může být v některých případech pravda, ale jedná se spíše o výjimky. Problém spočívá v tom, že lidé kožní problémy na loktech za akné často považují mylně. Většinou se totiž jedná o jiné dermatologické potíže, od projevů alergie přes dermatitidu až po ekzém či projev plísňové infekce.

Zdroj: medicalnewstoday.com

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu