Aktivní relaxace, oxymorón či realita?

Každý z nás někdy potřebuje zvolnit tempo a přeladit na odpočinkovou vlnu. Prostě vypustit. To samé platí i pro svět běhání. Z aktivního běhu se může z ničeho nic stát běh regenerační, který je vhodný i pro naprosté laiky či běžecké začátečníky.

Regenerační běh

Většina běžců by namítla, že regenerační běh je na škodu, když na jeho úkor obětujeme pořádný trénink, ale není to v žádném případě tak. Tělo si potřebuje vydechnout vždy, když je soustavně namáháno, jinak se bude přirozeně bránit a může také i zkolabovat.Co si ale můžete představit pod pojmem regenerační běh? Přesná definice tohoto pojmu neexistuje. Ale můžeme si to vysvětlit asi tak, že se jedná o pohodové, klidné běhání, při kterém si klidně mžete povídat s doprovodem, protože vás příliš nezadýchá.

Vybírejte terén

Největší výhoda regeneračního běhu je, že ho můžete provozovat prakticky kdekoliv. Samozřejmě nejlepší je, když můžete běhat někde v přírodě a ne u silnice, kde budete inhalovat výfukové plyny. Nejlépší je prostředí lesa, kde je vysoká koncentrace kyslíku, který blahodárně působí na náš organismus a vy se navíc můžete pokochat příjemnými barvami a krásami přírody, než jen barvami projíždějících aut, které vás určitě natolik neohromí, jako poletující listí.

Jak začít?

Od regeneračního běhu můžete očekávat hlavně příznivý účinek na vaše namáhané svalstvo a hlavně na psychickou pohodu. Stačí si vyběhnout klidně jenom jednou za týden, ideální vzdálenost je cca 10 kilometrů. Klidně můžete ze začátku zvolit i kratší trasy třeba dvakrát v týdnu a postupně zátěž přidávat dle vašich fyzických možností.

Takže – tenisky na nohy a hurá na to!

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu