Alergická sezóna bude letos delší. Na vině je klimatická změna, tvrdí odborníci

Od minulého století se mnohé změnilo. Posunulo se také období pylové sezóny. Podle odborníků v roce 1990 nastoupilo období plné alergenů v podobě pylu až o dvacet dní později, než je tomu dnes. Navíc se zdá, že se taková sezóna i nadále prodlužuje. Alergici, kteří se v minulém století narodili, mohou sami posoudit, zdali tomu tak je. Pokud patříte do této skupiny a příznaky se vám stále zhoršují, zde je jeden z důvodů proč tomu tak může být.

Co stojí za prodloužením pylové sezóny

Vypracované studie ukázaly, že je na vině především změna klimatu. Zhoršené příznaky pacientů sledoval americký Národní institut pro potraviny a zemědělství, až došel k závěru, že změna klimatu jednoznačně zhoršuje příznaky senné rýmy a astmatu. Mnohem víc lidí navíc trpí pálením očí, svěděním pokožky a dalšími alergickými příznaky, které se řadí mezi lehčí obtíže, ale i tak dovedou svého nositele pořádně potrápit.

Změna klimatu

O tom, proč se klima v posledních letech tak radikálně změnilo se stále vedou debaty. Jedna z teorií tvrdí, že za změnu může především zvýšená produkce CO2 vlivem spalování fosilních paliv a při dalších procesech. Jiní zastávají názor, který klimatickou změnu obhajuje jako přirozený proces. Ať je to jakkoli, nyní je třeba se s takovým problémem srovnat a vymyslet řešení pro alergiky.

Množství pylu v ovzduší se zvýšilo

Jak ukázalo testování, od roku 1990 do roku 2018 se množství pylu v USA, kde byl test prováděn, zvýšilo až o 21 procent. Zvýšilo se také procento plísní a některých bakterií, které taktéž mohou způsobovat respirační obtíže.

Odborníci se také obávají budoucnosti, jelikož hlavně v letech 2003  až 2008 se ukázalo, že množství pylu nekontrolovatelně stoupá. Pacienti, kteří nyní své obtíže řeší pomocí léků, by do budoucna museli dbát na dlouhodobější léčbu nebo vyhledávat místa, kde je procento pylu v ovzduší nižší.

Zdroj: BU.edu (BU School of Public Health)

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu