Alzheimerova choroba aneb co byste měli vědět a s čím byste měli počítat?

Je těžké čelit myšlence, že právě Alzheimerova choroba může postihnout někoho z vašich blízkých, ale je lepší navštívit lékaře dříve nežli později. Příznaky mohou být způsobeny i jinou nemocí, například štítnou žlázou. A pokud se skutečně Alzheimerova choroba potvrdí, léčba funguje nejlépe, když se s ní začne brzy. Co všechno byste o této nemoci měli vědět?

Paměť a řeč

V raném stádiu Alzheimerovy choroby jsou dlouhodobé vzpomínky obvykle neporušené, zatímco z těch krátkodobých se stávají útržky. Vaši blízcí mohou zapomínat na rozhovory, které jste v nedávné době vedly nebo zapomenou na to, co jste říkali právě teď. Tato nemoc také postihuje řeč pacienta, není neobvyklé, že může mít potíže si zapamatovat běžná slova.

Chování

Kromě ztráty paměti může Alzheimerova choroba způsobit zmatek v hlavě a změny chování. Pacient se tak jednoduše může ztratit na místech, jež zná jako své boty. Výkyvy nálad a prodlevy v úsudku jsou také zcela běžné, stejně jako špatná hygiena. Lidé, kteří si na sobě kdysi dávali záležet, začnou nosit špinavé oblečení a zapomínají na mytí vlasů, těla apod.

Jak nemoc vzniká a jak se pozná?

Na Alzheimerovu chorobu neexistuje žádný jednoduchý test, takže lékař bude spoléhat na člověka, jenž je pacientovi blízký a popíše jeho stavy. Neurologické vyšetření a skenování mozku mohou být použity k vyloučení dalších problémů, jako je mozková mrtvice nebo nádor, a mohou poskytnout další informace o stavu jeho mozku.

Alzheimerova choroba ničí nervové buňky a tkáň v mozku. Jak se nemoc zhoršuje, mozková tkáň se zmenšuje – a oblasti, které obsahují mozkomíšní tekutinu, se naopak zvětšují. Dochází k poškození paměti, řeči a chápání.

Je také ovlivněna koncentrace, takže postižený nemusí být schopen dělat běžné úkoly, jako je vaření nebo placení účtů. Jak se příznaky zhoršují, dochází často k tomu, že člověk začne zapomínat i na známé lidi kolem sebe. Začne mít problémy s inkontinencí, rovnováhou a vlasy si učeše například pomocí vidličky.

Štítná žláza a nejčastější mýty, kterým věří prakticky každý.

Nemocná osoba touto chorobou bude nutně potřebovat svého osobního pečovatele. Můžete se role ujmout vy, nebo si zažádat o odborného pečovatele. Měli byste mít však na paměti, že starost a péče o takto nemocného člověka je často psychicky vyčerpávající, měli byste být na tento fakt připraveni – protože lék na nemoc neexistuje, dokáže pouze potlačit její symptomy.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu