Anestezie: Kolik druhů existuje a jaké jsou její nejčastější vedlejší účinky?

Anestezie je lékařský zákrok, díky kterému během operace necítíme bolest. Mnoho lékařských zákroků by se bez anestezie nedalo vůbec provádět. Léky používané k blokování bolesti se označují jako anestetika. Různé typy anestezie působí různými způsoby. Některé anestetické léky znecitlivují určité části těla, zatímco jiné léky znecitlivují mozek, aby navodily spánek při komplikovanějších chirurgických zákrocích.

Typy anestezie a způsoby jejího podání

  • Lokální anestezie – při tomto zákroku se znecitliví pouze malá část těla. Příkladem zákroků, při kterých může být použita místní anestezie, je například operace šedého zákalu, stomatologický zákrok nebo odstranění mateřského znaménka. Během zákroku je pacient plně při vědomí a lokální anestetikum podává osoba, která zákrok provádí.
  • Regionální anestezie – blokuje bolest ve větší části těla, například v končetině nebo v celé spodní části těla. Během zákroku je pacient při vědomí, ale kromě anestetik mu mohou být podána i  sedativa. Příkladem může být epidurální anestezie, která zmírňuje bolest při porodu nebo při císařském řezu, či spinální anestezie při operaci kyčle nebo kolena.
  • Celková anestezie – pacient po podání anestetik upadá do bezvědomí a nevnímá bolest ani jiné podněty. Používá se především u komplikovanějších chirurgických zákroků, vzhledem k tomu, že  ovlivňuje několik tělesných systémů, je spojena s větším počtem nežádoucích účinků, například u starších osob. Celková anestezie také paralyzuje svaly, včetně těch, které umožňují dýchání.
  • Anestesie za soumraku neboli monitorovaná anesteziologická péče – jedná se o typ sedace, který lze využít společně s lokální nebo regionální anestezií. Pacient nevyžaduje pomoc s dýcháním, používá se například u kolonoskopie.

Způsob podání anestezie se liší v závislosti na zákroku a typu anestezie. K nejčastěji používaným prostředkům patří inhalační plyn, injekční podaní či lokální aplikace prostředku na kůži či do očí.

Možné vedlejší účinky anestezie

O anestezii často mezi lidmi kolují určité mýty. Stejně jako jiné léčebné metody, je samozřejmé, že i po anestezii se mohou u některých pacientů objevit určité negativní vedlejší účinky. Většina vedlejších účinků anestezie je dočasná a odezní do 24 hodin. V závislosti na typu anestezie a způsobu podání k negativním efektům patří především nevolnost a zvracení, únava, bolest hlavy, zad a svalů, zimnice, svědění, citlivost či bolest v místě vpichu, případně potíže s močením.

Starší lidé jsou především po celkové anestezii náchylnější k tak zvanému pooperačnímu deliriu. Tento stav způsobuje zmatenost, která přichází a odchází přibližně po dobu jednoho týdne od zákroku. U některých lidí se objevují dlouhodobé problémy s pamětí a učením. Tento stav se někdy označuje jako pooperační kognitivní dysfunkce.

Zdroj: verywellhealth.com, asahq.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu