Antioxidanty. Co dělají a proč jsou pro naše zdraví tak důležité?

Antioxidanty jsou látky, které mohou zabránit nebo zpomalit poškození buněk způsobené volnými radikály, nestabilními molekulami, které se do našeho organismu dostávají z vnějšího prostředí nebo které náš organismus sám produkuje jako odpadní látky v buňkách. Bez antioxidantů by volné radikály velmi rychle způsobily vážné poškození, které by nakonec vedlo až ke smrti.

Problém jménem oxidační stres

Volné radikály nejsou ale pouze škodlivé, například naše imunitní buňky využívají volné radikály v boji proti infekcím. Důležité je udržovat v našem těle mezi volnými radikály a antioxidanty rovnováhu. Pokud volné radikály převažují nad antioxidanty, může to vést ke stavu zvanému oxidační stres. Ten je spojován s mnoha zdravotními problémy, od kardiovaskulárních chorob či artritidy, přes respirační onemocnění, makulární degeneraci oční sítnice, až po rakovinu a Parkinsonovu chorobu.

Je známo, že nadměrnou tvorbu volných radikálů a oxidační stres podporuje několik faktorů. Ty jsou kombinací životního stylu, stresu a životního prostředí. Jedná se například o znečištěné ovzduší, UV záření, bakteriální, plísňové nebo virové infekce, alkohol, cigaretový kouř, vysokou hladinu cukru v krvi či vysoký příjem polynenasycených mastných kyselin.

Antioxidantů existuje obrovské množství

Antioxidanty pomáhají volné radikály neutralizovat. Zdroje antioxidantů mohou být umělé nebo přírodní, například některé potraviny rostlinného původu jsou považovány za bohatý zdroj antioxidantů. Některé antioxidanty, tzv. endogenní antioxidanty, si naše tělo dokonce vyrábí samo. Předpokládá se, že existují stovky až tisíce látek, které mohou působit jako antioxidanty. „Antioxidant“ není ve skutečnosti název látky, ale spíše popis toho, co celá řada látek dokáže. Každý antioxidant plní jinou funkci a není zaměnitelný s jiným, proto je důležitá pestrá strava.

Mezi antioxidanty patří některé vitamíny, minerály a další látky, například vitamín A, vitamín C, vitamín E,  beta-karoten, lykopen, lutein, selen, mangan či zeaxantin. Dále se k antioxidantům řadí flavonoidy, flavony, katechiny, polyfenoly a fytoestrogeny, které se nacházejí v potravinách rostlinného původu.

Přírodní zdroje antioxidantů

Nejlepšími zdroji antioxidantů jsou potraviny rostlinného původu, zejména ovoce a zelenina. Potraviny, které mají obzvláště vysoký obsah antioxidantů, se často označují jako „superpotraviny“ nebo též „funkční potraviny“. K potravinám bohatým na antioxidanty patří například borůvky, jahody, maliny, ostružiny, fazole, červená řepa, kapusta, špenát, artyčoky, goji, chia semínka, pekanové ořechy, ale také hořká čokoláda a zelený čaj.

Vařit či nevařit?

Mnoho lidí se domnívá, že tepelnou úpravou dojde k tomu, že antioxidanty obsažené v potravinách zničíme. Pravdou je, že vařením lze obsah antioxidantů snížit i zvýšit. Například lykopen je antioxidant, který dodává rajčatům sytě červenou barvu. Při tepelné úpravě se stává biologicky dostupnějším a tím lépe zpracovatelným a využitelným pro naše tělo. Na druhou stranu květák, hrášek či cuketa při tepelné úpravě velkou část svých antioxidantů ztrácejí.

Zdroj: betterhealth.vic.gov.au, my-personaltrainer.it

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu