Artróza versus artritida: Co mají společného a v čem se od sebe naopak liší

Nepříjemné bolesti nejrůznějších kloubů trápí ve vyspělých zemích velké procento populace středního a vyššího věku. I v České republice jsou jedním z častých problémů, se kterým se lidé obracejí na lékaře. Pravděpodobnost problémů s klouby samozřejmě narůstá úměrně s věkem. Nicméně zejména kvůli nezdravému životnímu stylu, především nedostatku pohybu a sedavému zaměstnání, ale rovněž i kvůli jednostrannému přetěžování některých klubů vlivem sportovních aktivit, se bolesti kloubů nevyhýbají ani mladším ročníkům. V souvislosti s bolestí kloubů se často zmiňují dvě slova – artritida a artróza.

Klouby a jejich funkce

Klouby, společně s vazy a šlachami, plní v našem těle velmi důležitou funkci. Zjednodušeně řečeno můžeme říci, že díky nim jsme schopni pohybu. Bohužel, stejně jako u mnoha dalších zdravotních problémů, to, že je nutné se o náš pohybový aparát určitým způsobem starat, si často uvědomíme až tehdy, když se začnou objevovat problémy. Do té doby považujeme činnost kloubů za samozřejmost. S věkem samozřejmě přirozeně dochází k opotřebování kloubů a k určitým degenerativním změnám. Mnoho problémů, především v mladším a středním věku, ale souvisí s již zmíněným životním stylem. Od sedavého zaměstnání počínaje, přes špatné pohybové návyky, až po zbytečné přetěžování při sportu či výkonu určitých povolání.

Artróza

Dvěma nejčastějšími problémy, které s našimi klouby souvisejí, jsou artróza a artritida. I když mnoho laiků tyto pojmy často považuje tak trochu za synonyma, není to pravda. Jde o dvě různá onemocnění, byť obě mají určité shodné stránky. Artróza je definována jako nezánětlivé degenerativní onemocnění kloubu. Nepostihuje pouze vlastní kloub, ale rovněž jeho okolní měkké tkáně. Nejčastěji postihuje kolenní a kyčelní klouby.

Při tomto onemocnění dochází k tomu, že je narušena rovnováha mezi novotvorbou a odbouráváním kloubní chrupavky. V důsledku artrózy tak dochází k tomu, že chrupavka neustále pouze ubývá, nová se netvoří. Ve vážných případech artrózy nakonec dojde až k jejímu úplnému zmizení. To má samozřejmě mnoho nepříjemných následků. Postižené klouby ztrácejí svou hybnost a zároveň přestávají být schopné tlumit nejrůznější nárazy, ke kterým dochází přirozeně například při chůzi. Důsledkem jsou silné bolesti kloubů, které navíc nepříjemně otékají. K artróze v našem organismu dochází postupně a naše tělo nás na ni upozorňuje celou řadou varovných signálů. K nejčastějším patří kromě bolestí postižených kloubů při pohybu, ale i v klidu, též zvýšená citlivost kloubů v důsledku změn počasí či jejich větší ztuhlost.

Artritida

Na druhou stranu artritida je zánětlivé onemocnění kloubů, které vzniká v důsledku infekce, bakteriální či virové, která se do kloubu dostane z krve. Může vzniknout například v důsledku zápalu plic či boreliózy. Jde tak o akutní zánět uvnitř kloubu. Stejně jako artróza se i artritida projevuje zejména bolestí a otokem, dále rovněž zčervenáním postiženého kloubu a omezenou hybností. V některých případech mívají pacienti také zvýšenou teplotu. Tento typ artritidy může postihnout jakýkoli kloub.

Revmatoidní artritida

Existuje i zvláštní typ artritidy, tak zvaná revmatoidní artritida, které je autoimunitním onemocněním. Imunitní systém sám napadá a ničí kloubní buňky a okolní tkáně. Nejčastěji jsou nejdříve postiženy drobné klouby na rukou. Při revmatoidní artritidě dochází k tomu, že uvnitř kloubu vzniká revmatická tkáň, které postupně kloubem porůstá a poškozuje chrupavku i další okolní struktury.

Zdroj: osc-ortho.com, healthline.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu