Atopický ekzém – alergická vyrážka, která umí pěkně potrápit

Atopický ekzém je nepříjemná kožní vyrážka alergického původu, která umí být hodně nepříjemná a dokonce i bolestivá. Bohužel jde většinou o celoživotní problém, kdy se střídá období velkého výskytu a relativního klidu. Život s tímto onemocněním rozhodně není žádný med. Jak se dají příznaky zmírnit a jaká pravidla by měl nemocný dodržovat?

Není to jen dětský problém

Na atopický ekzém jsme zvyklí především u dětí. Jenže tenhle kožní problém se může objevit i ve vyšším věku a většinou už nikdy nezmizí. Velkou roli tady hraje dědičnost – atopický ekzém se totiž dědí. To ale není jediný faktor. Vznik atopického ekzému velice ovlivňuje také míra stresu, znečištění ovzduší nebo životní styl. Pokud jeho příznaky přetrvají až do dospělosti, nikdy už se ho pacient trvale nezbaví.

Příčiny a projevy atopického ekzému

Na atopický ekzém má vliv celá řada faktorů. Kromě stresu to může být také kontakt s chemikáliemi a čisticími prostředky, časté máčení rukou ve vodě, ale také strava. Je to taková alergie skoro na všechno. Vadit může každému pacientovi něco jiného. Problém může být ve větší konzumaci citrusových plodů, ořechů nebo čokolády. Atopici by také doma neměli mít koberce a záclony, ve kterých se usazuje prach – i ten může být spouštěč alergické reakce. Utírání prachu se doporučuje pouze vlhkým hadříkem. Vyrážky se projevují začervenalým místem, které hodně svědí. Při horším průběhu dokonce naskakují pacientům pupínky a kůže praská.

Jak zmírnit příznaky

Atopický ekzém je neléčitelné onemocnění – příznaky se dají ovšem dobře mírnit. Na trhu je hodně dostupných prostředků pro zmírnění obtíží. Všechno začíná u správné hygieny a používání především neparfémovaných mycích prostředků. Výborná je konopná kosmetika nebo prostředky s kozím mlékem. Když ovšem nezabírají volně dostupné prostředky je potřeba navštívit kožního lékaře, který vám předepíše silnější mastičky – většinou s obsahem kortikoidů. Ty velmi rychle a účinně odstraní obtíže, jejich dlouhodobé používání není ale vůbec vhodné – jde jen o krátkodobou pomoc. Lékař vám také doporučí užívání antihistaminik – léků na zmírnění alergických reakcí.

Pokud se naučí atopik dodržovat všechny důležité zásady, může žít zcela plnohodnotný život. Nemoc je i pro odborníky do dnes tak trošku záhada, naštěstí ale bojovat s ní v rámci možností umíme.

 

 

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu