Bartholiniho cysta: jaké jsou její příznaky a jak ji léčit?

Bartholiniho cysta je otok naplněný tekutinou na jedné z Bartholiniho žláz. Ty jsou na každé straně otvoru pochvy, na rtech stydkých pysků a vylučují vaginální tekutinu. Ta pomáhá chránit vaginální tkáň během pohlavního styku. Tyto cysty nejsou běžné a obvykle se vyvíjejí po pubertě a před menopauzou.  Vyvine asi asi u 2 procent žen.

Jaké jsou příznaky Bartholiniho ​​cysty?

Bartholiniho ​​cysty mohou být velké asi jako hrášek až jako velká fazole, obvykle ale rostou pomalu. Malé ​​cysty nemusí způsobovat žádné příznaky. Protože obvykle nemůžete tyto cysty cítit, možná si neuvědomíte, že máte malou cystu, pokud nemáte příznaky. Pokud se příznaky objeví, obvykle zahrnují:

  • bezbolestná, malá hrudka blízko otvoru pochvy,
  • zarudnutí blízko otevření pochvy,
  • otok blízko otvoru pochvy,
  • nepohodlí při pohlavním styku, chůzi nebo sezení.

Pokud je cysta infikovaná, mohou se objevit další příznaky. Tyto zahrnují:

  • hnis vytékající z cysty,
  • bolest,
  • horečka,
  • zimnice,
  • potíže s chůzí.

Infikovaná cysta se označuje jako absces.

Příčiny a rizikové faktory

Bartholiniho ​​cysty obsahují malé kanály nebo otvory, které umožňují vytékání tekutiny. Hlavní příčinou cysty je tekutina, ke které dochází při zablokování kanálků. Ty se mohou ucpat kvůli zranění, podráždění nebo nadměrnému růstu kůže. V některých případech může infekce vést k růstu cysty. Bakterie, které mohou infikovat cysty, zahrnují E. coli a bakterie, které způsobují kapavku nebo chlamydie.

Ačkoli se tyto cysty mohou vyvinout v jakémkoli věku, jsou častější během reprodukčních let, zejména ve věku od 20 do 29 let.

Jak je diagnostikována Bartholiniho cysta?

Lékař může obvykle diagnostikovat Bartholiniho cystu po vyhodnocení vaší anamnézy a provedení vyšetření pánve. Pokud je cysta infikována, může lékař odebrat vzorek vaginálních sekretů, aby zjistil, zda je přítomna pohlavně přenosná infekce (STI). Pokud je vám více než 40 let nebo po menopauze, může vám lékař provést biopsii, aby zkontroloval rakovinné buňky.

Bartholiniho cysta nemusí vyžadovat léčbu, pokud je malá a nezpůsobuje žádné komplikace.

Léčba Bartholiniho cysty

Sezení v teplé lázni několikrát denně nebo aplikování vlhkého a teplého obkladu může povzbudit tekutinu k odtoku z cysty. V mnoha případech může k léčbě cysty stačit právě tato domácí péče.

Pokud je cysta bolestivá, můžete ke snížení bolesti užívat volně prodejné léky, jako je acetaminofen (Tylenol). Pokud dojde k infikování cysty, může lékař předepsat antibiotika. V krajních případech můžete být odesláni k odstranění na chirurgii.

Pokud máte více než 40 let nebo jste po menopauze a objeví se vám cysta, navštivte svého lékaře. Možná budou muset provést biopsii, aby zjistili, zda jsou buňky rakovinné.

Zdroje: healthline.com, Wikipedia

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu