Běhání ve znečištěném ovzduší. Jak moc nám škodí?

Běh se stal v posledních letech velmi oblíbeným volnočasovým sportem velké části fyzicky aktivního obyvatelstva. Pravidelný běh přináší našemu organismu mnoho zdravotních výhod a mnoho lidí oceňuje i to, že ho lze provozovat téměř kdekoli a není k němu zapotřebí žádné drahé speciální vybavení. Většina lidí běhá ve městě nebo blízkém okolí. V souvislosti s tím vás již pravděpodobně napadla otázka, jak je to s během a znečištěným ovzduším.

Běh ve znečištěném ovzduší a riziko vzniku některých onemocnění

Vlivem kvality ovzduší na běžce se zabývala nedávná odborná studie publikovaná v časopise European Heart Journal. Ta prokázala souvislost mezi znečištěním ovzduší, fyzickou aktivitou a rizikem vzniku kardiovaskulárních chorob. Vědci totiž zjistili, že u osob žijících v oblastech s nízkou až střední úrovní znečištění ovzduší, které snížily úroveň své fyzické aktivity, se riziko vzniku kardiovaskulárních chorob zvýšilo. To je důkazem, že v těchto oblastech převažují výhody běhu a dalších sportovních aktivit nad potenciálním nebezpečím vdechování znečištěného ovzduší. Na druhou stranu zvýšení fyzické aktivity u jedinců žijící v oblastech s vysokou úrovní znečištění ovzduší mělo na jejich kardiovaskulární zdraví negativní vliv.

Běh versus chůze

V souvislosti s vlivem znečištěného ovzduší na kardiovaskulární systém je důležitá také intenzita běhu či dalších sportů. Aktivity s nízkou intenzitou, jako je například chůze, jsou méně rizikové než aktivity s vysokou intenzitou, jako je běh. Při běhu totiž vdechujete desetkrát až dvacetkrát více vzduchu než v klidu, a protože rovněž dýcháte hlouběji, dostáváte škodlivé látky a částice ze vzduchu dále do plic. To vše je tak důkazem, že běžci by si měli dávat pozor na to, kde a jak běhají, aby byli případným škodlivým látkám v ovzduší vystaveni co nejméně.

Kdy je vzduch čistší v létě, nebo v zimě?

Často se může zdát, že léto je na kvalitu vzduchu horší než zimní měsíce kvůli dusivému horku. Není to tak ale úplně pravda. V chladném počasí se obvykle zvyšuje množství znečišťujících částic a oxidu uhelnatého v ovzduší. Důvodem je topení a automobilová doprava. Nízká teplota ovlivňuje pohyb vzduchu, v zimě se  tak škodlivé látky více drží u země, jako by pod pokličkou.

Několik rad, jak běhat „zdravěji“

Pokud bydlíte ve městě, vyplatí se sledovat kvalitu ovzduší, která je měřená pomocí meteorologických stanic a vyhnout se běhání venku, pokud z údajů vyplývá, že kvalita ovzduší je v daný den opravdu špatná. Další samozřejmostí, kterou doporučuje doktor Edward R. Laskowski z Mayo Clinic, by mělo být neběhat v době dopravní špičky a také vhodné zvolení vaší běžecké trasy, například neběhat v blízkosti průmyslových závodů nebo hlavních silnic. Kromě jiného se někdy doporučuje běhat v dešti, především když jen lehce mrholí. Může to znít zvláštně, ale déšť přispívá ke zmírnění znečistění vzduchu.

Zdroj: mayoclinic.org, academic.oup.com, breezometer.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu