Bez slunečních brýlí v létě ani krok! I vaše oči potřebují ochranu

Pokud trpíte nějakou oční vadou, krátkozrakostí či dalekozrakostí, potřebujete brýle zároveň dioptrické. Zajistit očím komfort v tomto případě vyžaduje návštěvu optiky, ale zase máte jistotu, že sluneční skla budou skutečně poskytovat stoprocentní proti UVA i UVB záření. To se o brýlích koupených u stánku rozhodně říct nedá.

Dioptrické sluneční brýle

Pro oči, které potřebují korekci oční vady se vyrábějí dioptrické sluneční brýle, dioptrické samozabarvovací brýle a dioptrické brýle se slunečním magnetickým klipem. Posledně jmenované jsou čím dál více populární – zdařile kombinují brýle čiré a sluneční. Nesmíte si ale představovat brýle, kde je klip přichycen nahoře pomocí klipsu, jak to bývalo v minulosti. U brýlí současných pravděpodobně ani nepoznáte, že nějaký klip mají.

Čočky a brýle

Pokud používáte kontaktní čočky je nutné používat k nim i sluneční brýle. I když máte kontaktní čočky s UV filtrem, je potřeba ochranu očí posílit i brýlemi s UV filtrem. Kontaktní čočky totiž nepřekrývají celé oko.

Brýle pro řidiče

  • Ideální jsou brýle samozabarvovací, které reagují na míru slunečního záření. Nemusíte je sundavat, pokud náhle vjedete do stínu či do tunelu. Důležité je ale vybrat brýle speciální vhodné pro řidiče. Skla automobilů totiž část slunečních paprsků pohlcují, a proto běžné samozabarvovací brýle v autě nefungují.
  • Možné je použít i brýle s magnetickým slunečním klipem. Při změně světelné situace je mnohem snazší odložit magnetický klip než celé brýle.
  • Nejlépe vhodné jsou brýle s polarizačním filtrem, které minimalizují odlesky. Jelikož se světlo neodráží, je ostře vidět i na mokré vozovce při jasném slunečném počasí.

Barvy skel

Každá jednotlivá barva skla u slunečních brýlí má jiné optické vlastnosti. Nedá se říct, že by některá z barev byla optimální.

  • Černá barva dobře chrání před slunečním zářením.
  • Hnědá barva má rozjasňující schopnosti. Přes hnědá skla proto uvidíte příjemně a jasně.
  • Skla modrá, růžová či žlutá jsou velmi populární a též mají rozjasňující schopnosti.
  • Barevné úpravy lze provést v takzvaném gradálním provedení, kdy horní část skla je tmavší než ta spodní.

Extra novinky

Na trhu jsou k dostání i takové brýle, které kromě ochrany před slunečním zářením poskytují i ochranu před nezdravým umělým LED světlem, jež vyzařují mobilní telefony a počítače. Navíc jsou vhodné pro relaxaci očí! Výzkumy potvrdily přínos brýlí, pokud je dospělý člověk nosí 4 hodiny denně.

A jaké brýle jsou nejlepší?

Nejlepší jsou určitě ty, které vám nejvíce vyhovují a korespondují s vaším životním stylem. Volte samozabarvovací, pro řidiče či jakékoli jiné, ale ať se vám dobře nosí!

 

Autor: Karel Mareš
ZAVŘÍT