Bolest hýždí a zad v době těhotenství. Možná vás trápí ischias

Těhotenství je příjemným zážitkem, při kterém se nastávající maminky často těší ze svého bříška a plánují budoucí dny. Během takového stavu se ale objevuje i řada nepříjemností. Zatímco v prvních měsících je to často nevolnost, v konečné fázi maminky bojují s některými druhy bolestí. Během toho vás může trápit tzv. ischias, kdy dochází k utlačování nervů.

Kdy dochází k bolesti

Za správný cit ve vaší noze odpovídá sedací nerv, který prochází skrze spodní část zad, do nohy, až směrem k chodidlu. Ischias, jak se nazývá problém, kdy je tento nerv utlačován nebo trpí zánětem, způsobuje mnoho spouštěčů. Obvykle trápí jedince, kteří se věnují sportu nebo mají fyzicky náročné zaměstnání. Pak totiž může jednoduše dojít k zánětu.

Výjimkou ale nejsou ani těhotné ženy, a to podle údajů od Nutricia a. s. přibližně od 32. týdne. Bolesti se ale mohou objevit i dříve.  Důvodem je posazení dítěte ve vašem břiše. Pokud zaujme méně vhodnou polohu nebo je jen větší, mohou vás bolesti během dne i noci pěkně potrápit.

Jak se ischias projevuje

Podle zveřejněných informací odborníků ze zdravotního centra RMC Health System se bolest projevuje ostře, až bodavě. Vystřeluje ze spodní části zad až do chodidla v krátkých, ale intenzivních intervalech. Ženy si stěžují, že je bolest přepadá v různých polohách, ať už leží, sedí nebo jsou zrovna v pohybu na procházce. Kromě bolesti se ischias projevuje také necitlivostí končetin, špatným ovládáním močového měchýře nebo brněním a pálením.

Jak si pomoci od bolesti

Ideálním způsobem je pravidelné a opatrné protahování. Dle výše zmíněného odborného článku je nejvhodnější spát spíše na boku, nikoli na zádech. Ke zmírnění bolesti pak pomáhá sednout si na židli, bolestivou nohu pokrčit a opřít její kotník o koleno druhé nohy. Následně stačí se lehce předklonit tak, jak vám to těhotenské bříško dovolí a náklonem vpřed protahovat záda i celou končetinu.

Zdroj: Nutriklub.cz, Rmcares.org

Autor: Tereza Málková
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu