Bolest kloubů a změna počasí. Opravdu spolu souvisí?

Obecně panuje přesvědčení, že změna počasí může mít negativní vliv na bolest našich kloubů. Mnoho lidí má pocit, že změnu počasí jim jejich klouby prozrazují lépe než předpovědi počasí. V chladných a vlhkých dnech též pociťují větší ztuhlost a bolest kloubů. Existuje ale skutečně nějaká příčinná souvislost mezi počasím a bolestmi kloubů? Nebo je to jen další z mýtů a polopravd, které lidé vymysleli, aby si mohli „ospravedlnit“, proč se jim nechce ven?

Má počasí vliv na naše klouby?

Vědecká odpověď na tuto otázku bohužel není zcela jednoznačná. Výsledky jedné studie potvrzují, že lidé, kteří trpí určitými onemocněními kloubů, jako je například artritida, pociťují větší bolesti ve dnech, kdy je vyšší vlhkost vzduchu, nižší barometrický tlak a silnější vítr. Tedy typicky za špatného počasí.

Jiné výzkumy ale ukazují jen náhodný nebo mírný vztah mezi změnou počasí a bolestmi kloubů. Jinými slovy, jde o velmi individuální záležitost. Někteří lidé na změnu počasí reagují více, jiní méně.

Změna barometrického tlaku a bolest kloubů

Barometrický tlak je vlastně síla, kterou působí atmosféra naší planety na zemský povrch, a tedy i na nás. Při změnách počasí se tento tlak může poměrně výrazně měnit. Za dobrého počasí je barometrický tlak vysoký. Tento tlak tlačí na tělo zvenčí a pomáhá bránit rozpínání tkání, včetně tkání, které obklopují naše klouby.

Za „špatného“ nebo bouřlivého počasí barometrický tlak klesá, takže na tělo působí menší tlak. Tkáně v okolí kloubů se tak mohou rozpínat a otékat, což způsobuje tlak na klouby a zvyšuje bolest. Záleží také na rychlosti, s jakou se tlak mění. Náhlý pokles tlaku při bouřce způsobuje výraznější bolesti než pomalý a postupný pokles tlaku.

Bolestivé zápěstí.
zdroj: freepik.com

Chladnější teploty a bolest kloubů

Nižší barometrický tlak přináší také počasí, které bývá chladnější, a to obecně není pro naše klouby ideální. Chlad může způsobit, že svaly, vazy a klouby budou tužší, a tedy i bolestivější. V kloubech se totiž nachází synoviální tekutina, která plní funkci „kloubního maziva“. Této tekutině chlad ani změny tlaku nesvědčí. Zjednodušeně řečeno pak naše klouby „nemaže“ tak dobře, což může vést k bolesti při pohybu.

Tipy, jak zmírnit bolest kloubů související s počasím

Přestože se změnám počasí nevyhneme, můžeme podniknout určité kroky k prevenci a zmírnění bolesti kloubů. Co se obecně doporučuje?

  • Přiměřená fyzická aktivita – v chladnějších a deštivějších dnech se řada z nás méně hýbe, což ale není dobře. Svaly, šlachy, vazy i klouby, které se nehýbou, mají tendenci tuhnout. To je důvod, proč můžete po dlouhém sezení pociťovat „vrzání“ kloubů. Pohyb působí jako přirozený „krém“, pokud se budete hýbat, je méně pravděpodobné, že se u vás bolesti objeví či zhorší.
  • Nepodceňujete oblečení – pro osoby trpící kloubními problémy je důležité udržovat klouby v teple. Pocit chladu způsobuje ztuhnutí svalů a má negativní vliv i na klouby.
  • Úleva pomocí tepla – dopřejte si teplou sprchu nebo vytáhněte nahřívací polštářek, pokud cítíte, že se na vás valí bolesti spojené se změnou počasí. Pokud se vám podaří, aby teplo proniklo do míst, kde máte bolesti, zvýšíte průtok krve a můžete uvolnit ztuhlost a napětí.

V neposlední řadě si uvědomte, že změny počasí nebo chladné dny ve skutečnosti nemohou vaše kloubní onemocnění zhoršit. Když je venku zima nebo bouřka, můžete sice cítit větší bolest, ale tyto povětrnostní podmínky nemohou způsobit větší poškození kloubů.

Zdroj: arthritis.org, creakyjoints.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu