Bolest prsou je stejně častá jako nepříjemná. Je namístě obávat se rakoviny?

Bolest, citlivost či napětí v prsou pociťuje v určitém okamžiku života mnoho žen. Je to poměrně běžný stav s různými příčinami. Dobrou zprávou je, že většina bolestí prsou není způsobena závažným problémem. Obvykle bolest odezní sama nebo se dá snadno léčit.

Bolest cyklická vs. necyklická

Bolest prsou může být buď cyklická, nebo necyklická. Cyklická bolest často souvisí s menstruačním cyklem. Žena může pociťovat bolest nebo citlivost ve vnější oblasti prsou nebo v podpaží. Po menopauze tato bolest obvykle ustoupí.

Necyklická bolest prsou může být trvalá nebo se může vracet v nepravidelných intervalech a nesouvisí s menstruačním cyklem. Obvykle se projevuje jako napětí, pálení nebo bolestivost. Následující příklady patří mezi nejčastější příčiny bolesti prsou.

Menstruace

Hormonální změny před menstruací nebo během ní jsou podle studií zodpovědné až za 70 % bolestí prsou. Zvýšená hladina estrogenu v těle zvětšuje mlékovody a zvýšení progesteronu způsobuje zvětšení žláz. Estrogen vrcholí přibližně v polovině cyklu během menstruace a progesteron vrcholí asi týden před menstruací. Bolest prsou běžně odezní po skončení menstruace, kdy hladina hormonů klesne.

Prsní cysty

Tyto cysty jsou většinou kulaté, pohyblivé, středně pevné a mohou se vyskytovat jako jedna cysta nebo jako více cyst po celém prsu. Prsní cysty tvoří přibližně 25 % všech útvarů vyskytujících se v ňadrech. Mohou způsobovat bolest nebo citlivost, zejména pokud se nacházejí v oblasti vystavené tlaku či tření od podprsenky. Běžné jsou ale též cysty, které nezpůsobují žádnou bolest.

Většina prsních cyst je naštěstí nezhoubná, a pokud nezpůsobují bolest, není nutná léčba. Nejčastěji se vyskytují u žen po čtyřicítce.

Fibroadenomy

Fibradenomy jsou dobře ohraničené, měkké nebo tvrdé útvary v prsu, které se běžně vyskytují u mladších žen ve věku od 15 do 30 let. Jsou tvořeny žlázovou pojivovou tkání a jedná se o nezhoubné nádory. Přestože většinu fibroadenomů není třeba léčit, může vám lékař v některých případech doporučit jejich chirurgické odstranění, například pokud stále rostou nebo způsobují bolest.

Rakovina prsu

Výzkumy naznačují, že pouze 3 až 6 % bolestí prsou je ve skutečnosti způsobeno obávanou rakovinou prsu. Bolest se vzácně objevuje s přibývajícím věkem, protože prsní tkáň se stává méně hustou.

Nedostatek opory

Pokud nenosíte podprsenku, může nedostatek opory v kombinaci s gravitací způsobovat bolest prsou. Bez opory jsou více namáhány tkáně, svaly i žlázy v prsu.

Zranění nebo nadměrná námaha

Bolest v různých místech kolem prsu může být způsobena též úrazem nebo bolestí svalů v důsledku nadměrné námahy při cvičení. Zranění rotátorové manžety ramenního kloubu může také způsobovat bolest prsou.

Spaní na břiše jako možná příčina bolesti prsou.
zdroj: unsplash.com

Spaní na břiše

Bolest prsou může být též důsledkem častého spaní na břiše, především v kombinaci s případnou nadváhou a spaním v podprsence.

Vedlejší účinky některých léků a antikoncepce

Hormonální léky, jako je perorální antikoncepce a hormonální substituční terapie, ale rovněž antidepresiva, léky na hypertenzi, a dokonce i některá antibiotika mohou způsobovat bolest prsou.

Těhotenství

Hormonální výkyvy během rané fáze těhotenství vedou ke zvýšenému průtoku krve a zadržování tekutin v prsou, což způsobuje jejich otok, bolest nebo citlivost. Tento typ bolesti často po prvním trimestru zmizí a neměl by být důvodem k obavám.

Kojení

Kojící ženy mohou mít bolestivé prsy v důsledku infekce, problémů s laktací či ucpaných mlékovodů. Bolest může pocházet také z popraskaných bradavek. Zatímco nepříjemné pocity během kojení jsou normální, bolest, která je doprovázena zarudnutím a bolestivým tvrdým místem v prsu, může být infekcí zvanou mastitida nebo zánět prsu.

Zánět a infekce

Mastitida obvykle vzniká v souvislosti s ucpáním mlékovodu. To způsobí, že se kojící matce zadrží zásoby mléka, což vede k infekci, která může způsobit horečku, únavu a bolest. Mastitida se však může vzácně vyskytnout i u mužů a nekojících žen. Vznik infekce mají na svědomí bakterie, obvykle ty ze skupiny streptokoků a stafylokoků. K vyřešení problému mohou být zapotřebí antibiotika.

Zdroj: breastcancer.org, mayoclinic.org, ncbi.nlm.nih.gov, beaumont.org, cancer.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu