Bolest zad aneb jak vzniká a jak s ní zatočit?

Bolesti zad jsou velmi časté a obvykle se zlepší během několika týdnů nebo měsíců. Bolest v dolní části zad (lumbago) je obzvláště častá, i když ji lze pociťovat kdekoli na páteři, od krku až po boky.

Ve většině případů není bolest způsobena ničím vážným a obvykle se časem zlepší. Existují věci, které vám mohou ulehčit. Ale někdy může bolest trvat dlouho nebo se vracet.

Jak zmírnit bolesti zad

Následující tipy vám mohou pomoci zmírnit bolesti zad a urychlit zotavení:

 • Zůstaňte co nejaktivnější a snažte se pokračovat ve svých každodenních činnostech – to je jedna z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat, protože dlouhodobý odpočinek pravděpodobně bolest ještě zhorší.
 • Vyzkoušejte cvičení proti bolesti zad, užitečné mohou být i další aktivity, jako je chůze, plavání, jóga a pilates.
 • Užívejte protizánětlivé léky proti bolesti, jako je ibuprofen – nezapomeňte zkontrolovat, zda je přípravek pro vás bezpečný, a pokud si nejste jisti, zeptejte se lékárníka.
 • Pro krátkodobou úlevu použijte horké nebo studené kompresní obaly – můžete si je koupit v lékárně. Stejně dobře bude fungovat láhev s horkou vodou nebo pytel mražené zeleniny zabalený do látky nebo ručníku.

I když to může být obtížné, pomůže vám, když zůstanete optimističtí a uvědomíte si, že vaše bolest by se měla zlepšit. Lidé, kterým se i přes bolesti podaří zůstat pozitivní, mají tendenci se zotavovat rychleji.

Kdy navštívit doktora?

Bolest zad se obvykle sama o sobě zlepší během několika týdnů nebo měsíců a možná nebudete muset navštívit lékaře nebo jiného zdravotnického pracovníka.

Je ale třeba navštívit doktora, pokud:

 • Bolest se nezačne zlepšovat během několika týdnů.
 • Bolest vás omezí v každodenních činnostech.
 • Bolest je velmi silná nebo se časem zhoršuje.

Pokud navštívíte praktického lékaře, zeptá se na vaše příznaky, prohlédne si vaše záda a navrhne možné způsoby léčby. Může vás také odkázat na odborného lékaře nebo fyzioterapeuta.

Prevence bolesti zad

Je těžké zabránit bolesti zad, ale následující tipy vám mohou pomoci snížit riziko:

 1. Pravidelně cvičte a protahujte se – praktický lékař nebo fyzioterapeut vám může poradit, jak cvičit.
 2. Vyhněte se dlouhodobému sezení.
 3. Zkontrolujte držení těla, když sedíte, pracujete na počítači nebo se díváte se na televizi.
 4. zajistěte, aby vám vaše matrace poskytovala správnou podporu.
 5. Zhubněte kombinací zdravé výživy a pravidelného cvičení, pokud máte nadváhu – nadváha totiž může zvýšit riziko vzniku bolesti zad.

Zdroje: NHS, Healthline | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu