Borelióza se neprojevuje jen typickou červenou skvrnou. Znáte její další příznaky?

Lymská borelióza a klíšťová encefalitida jsou pravděpodobně nejčastějšími onemocnění, která máme spojená s klíšťaty. Častým příznakem boreliózy je zčervenání okolo místa, kde bylo klíště přisáté. I když se jedná o častý symptom, v některých případech se ale nemusí vůbec objevit. Vyplatí se tedy znát i další příznaky tohoto nebezpečného onemocnění. V případě boreliózy je totiž základem úspěchu včasná diagnostika a léčba antibiotiky. Pokud se totiž nakažený člověk z nějakých důvodů neléčí, může nemoc následně poškodit srdce, klouby i nervový systém.  

Červená skvrna

Nejčastější příznak boreliózy, který se objeví obvykle během několika dní či prvních týdnů po nakažení. Jedná se o oválnou červenou skvrnu s bílým kruhem uvnitř a červeným středem. Skvrna se rovněž většinou postupně zvětšuje, bývá plochá a nesvědí. Časem zmizí, i když se borelióza neléčí. Kromě této klasické skvrny mohou být boreliovými příznaky i další „nevysvětlitelné“ vyrážky.

Únava

Dalšími častými příznaky boreliózy jsou únava a nedostatek energie. Pacienti často udávají, že se cítí vyčerpaní i po běžných každodenních aktivitách a během dne si musí lehnout a na chvilku odpočinout.

Bolestivé, ztuhlé nebo oteklé klouby

Bolest a ztuhlost kloubů jsou dalšími obvyklými boreliovými příznaky. Klouby mohou být teplé na dotek a oteklé. Bolest se navíc může přesouvat. Někdy vás mohou bolet kolena, zatímco jindy krk, nejčastěji jsou ale postiženy velké klouby.

Bolesti hlavy, závratě, horečka

Dalšími běžnými příznaky podobnými chřipce jsou bolesti hlavy, závratě, horečka, bolesti svalů a malátnost. Statistiky ukazují, že přibližně polovina lidí s boreliózou má různě intenzivní příznaky podobné chřipce do týdne od nakažení. Bohužel tyto příznaky si většina lidí do souvislosti s klíštětem nedává a často je přehlédne. Varováním by mohlo být, že tyto příznaky jakoby přicházejí, poté odcházejí a opět se vrací.

Zhoršení kognitivních funkcí a citlivost na světlo

Jedním z příznaků boreliózy mohou být též potíže se soustředěním ve škole nebo v práci. Mohou se objevit též výpadky paměti. Další potíže mohou souviset se zrakem. Pacienti udávají například to, že jasné světlo je pro ně často nepříjemné až oslepující. Z tohoto důvodu tak nosí častěji sluneční brýle i v situacích, které to nevyžadují.

Neurologické problémy a změny nálady

Neurologické příznaky mohou být nenápadné a někdy ale též specifické. Obecně se pacienti cítí nejistí v rovnováze nebo méně koordinovaní v pohybech, například častěji zakopávají. Typičtějším problémem bývá obrna lícního nervu. Borelióza může ovlivnit též náladu. Pacienti tyto změny nálad nejčastěji popisují jako podrážděnost, úzkostnost a depresivnost.

Noční pocení a poruchy spánku

Poruchy spánku jsou u boreliózy rovněž běžné, souvisejí často s dalšími potížemi jako je bolet kloubů, zimnice či zvýšené pocení.

Zdroj: cdc.gov, nhs.uk

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu