Bradavice jsou jedním z nejčastějších kožních problémů. Jak se nenakazit a jak se jich případně účinně zbavit?

Zkušenost s nimi má většina z nás. Objevují se z ničeho nic na chodidlech, prstech rukou a mnoha dalších částech našeho těla. O čem je řeč? O bradavicích. I když jsou většinou z lékařského hlediska neškodné, mohou bolet i svědit a jejich léčba je často běh na dlouhou trať.

Bradavice mají mnoho různých podob

Původcem bradavice je vir, konkrétně lidský papilomavirus (HPV). Bradavice mohou mít rozmanitou podobu, od malých kožních výrůstků, přes pupínky a hrbolky, až po útvary připomínající mozoly. Navíc odlišit v některých případech bradavice od ostatních kožních problémů, jako jsou například kuří oka, nejrůznější fibromy, molusky či stařecké bradavice, nebývá vždy zcela jednoduché.

Co usnadňuje nákazu?

Kromě toho, že jsou bradavice neestetické, což bývá pro většinu lidí největší důvod, proč se s nimi rozhodnou bojovat, jsou vzhledem ke svému virovému původu rovněž nakažlivé. Bradavice se šíří přímým kontaktem s nakaženou osobou nebo nepřímým kontaktem s předměty, které tato osoba používá. Genitální bradavice se nejčastěji přenášejí pohlavním stykem. To, do jaké míry jsme k nákaze náchylní, obecně souvisí s naším imunitním systémem, případně též s drobnými poraněními na kůži, která nákazu usnadňují. Inkubační doba bradavic je různě dlouhá, někdy se projeví téměř okamžitě, jindy až v řádech týdnů či měsíců, často v okamžiku, kdy máme sníženou imunitu.

Boj pomocí přírodních prostředků

Většina z nás se s bradavicemi nejdříve rozhodně bojovat tak zvaně podomácku. Existuje obrovské množství nejrůznějších babských rad, jak se bradavic zbavit. K nejúčinnějším patří šťáva z rostliny jménem vlaštovičník větší, kterou si stačí opakovaně postižené místo potírat. K dalším doporučovaným metodám patří též potírání nejrůznějšími přírodními prostředky, které najdeme v kuchyni, jako je jablečný ocet, česnek, cibule či citronová šťáva. Dobrých výsledků dosahuje i potírání propolisem.

Speciální roztoky, dusík či laser

V lékárně si lze zakoupit rozmanité přípravky s obsahem kyseliny salicylové, které postiženou oblast jakoby naleptají, a bradavici tak zničí. Existují rovněž přípravky, které jsou na bázi kyseliny mravenčí či octové. Pokud domácí léčba nepřináší řešení a bradavice se například neustále vracejí, je na místě návštěva kožního lékaře. Ten může bradavici v závislosti na jejím typu odstranit tekutým dusíkem, laserem či speciální elektrickou jehlou. Nejnáročnější bývá z tohoto úhlu pohledu odstranění genitálních bradavic.

Do bazénu v pantoflích

Pokud se chcete bradavicím co nejvíce vyvarovat, pečujte především o váš imunitní systém. Právě silný imunitní systém je nejlepší zbraní. Kromě toho samozřejmě dodržujte základní hygienická pravidla a při návštěvě rizikových míst jako jsou zejména bazény či sauny, noste pantofle.

Zdroj: nhs.uk, healthline.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu