Brní vás často nohy? Podívejte se na nejčastější příčiny

Nepříjemný pocit mravenčení v dolních končetinách je běžný ve chvíli, kdy si je odkrvíte. Dochází k tomu například při dlouhém sezení, ležení v nevhodné pozici nebo při přílišné zátěži. Jakmile se ale brnění spouští bez zjevné příčiny, může být na vině i mnoho dalších obtíží, které se již řadí mezi vážnější.

Vážné příčiny

Pokud nejde o odkrvení nohou, může být na vině například skřípnutý nerv. Brnění končetin je ovšem také vedlejším symptomem pásového oparu, HIV či roztroušené sklerózy. Kromě těchto závažných příčin se často jedná také o dočasný nedostatek vitamínů a minerálů. V takovém případě je načase změnit jídelníček a do stravy zahrnout také na krátké období doplňky stravy, které nerovnováhu vyrovnají v co nejkratší době.

Zaměřte se také na užívané léky, jelikož může jít o jejich vedlejší účinek, zkontrolujte, zdali jste nebyli poštípáni hmyzem nebo zvažte jídla, která jste v poslední době konzumovali. Převážně mořské plody mohou být výrazně toxické.

Důkladně svůj zdravotní stav pozorujte

Jestliže vás brnění nohou zastihlo nečekaně v situaci, kdy nemohlo dojít k odkrvení, zkontrolujte nejprve, zdali se nejedná o akutní případ. Pokud vás například uštkl had nebo bodnul nebezpečný hmyz, může jít o alergickou reakci a okamžitě musíte vyhledat lékařskou péči.

Jakmile příznaky vždy do chvíle odezní, ale brzy se vrátí, zůstaňte v pozoru. Časté opakování je taktéž důvodem pro návštěvu odborníka a důkladnější vyšetření, které může pomoci odhalit závažnější onemocnění nebo infekci v těle.

Ve chvíli, kdy se vás takový stav drží několik minut, může také lékař odhalit, zdali se nejedná o mrtvici, která v takovém případě mže být velice nebezpečná.

Řešen obtíží neodkládejte

Pokud se k mravenčení v končetinách navíc přidá velmi časté močení, problémy s pohybem ostatních částí těla, vyrážka, závratě nebo nezřetelná řeč, není na co čekat. I když takový stav může na začátku vypadat nevinně, může jen přinášet mnohem závažnější stav.

Zdroj: Ufhealth.org

Autor: Tereza Málková
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu