Čekáte duhové miminko? V čem je toto těhotenství jiné?

Pojem duhové dítě jste již možná slyšeli. Problém spočívá v tom, že stejný pojem se používá pro dvě zcela odlišné skutečnosti. Jeden význam souvisí s transpersonální psychologií a hnutím New Age, v tomto případě se nemluví pouze o dětech duhových, ale také indigových a křišťálových. Kromě toho se ale označení duhové dítě používá i pro děti, které se narodily rodičům po ztrátě předchozího dítěte v důsledku potratu, narození mrtvého dítěte nebo úmrtí novorozence.

Symbolika duhy

Název „duhové dítě“ vychází z představy duhy, která se objeví na obloze po bouři nebo po temném a neklidném období. Tento termín si v posledních letech získal oblibu na blozích a sociálních sítích a stal se symbolem naděje a uzdravení. Pro ty, kteří zažili ztrátu dítěte, je narození duhového dítěte na jednu stranu obdobím velké radosti, ale zároveň též dobou zamyšlení a smíšených emocí. Duhová miminka jsou často označována jako „zázračná“ díky silnému vlivu, který mohou mít na psychiku svých rodičů. Duhová těhotenství ale mají mnohá specifika. Co vám může pomoci?

Dejte prostor smíšeným emocím

Duhové těhotenství je často emocionálně složité. Mnoho nastávajících maminek se totiž potýká nejen s nadšením a těšením se, ale také s určitými pocity úzkosti, strachu, a dokonce i viny. Důležitá je nejen podpora partnera a rodiny, ale v případě potřeby také odborníků na duševní zdraví. Je totiž velmi důležité své emoce zpracovat. Nápomocné může být například i psaní deníku, do kterého si veškeré pocity a myšlenky můžete zapisovat.

Sledování vašeho duhového dítěte

Pro mnoho žen, které o nenarozeného potomka přišly v důsledku potratu nebo syndromu mrtvého plodu, je důležité vědět, že je s jejich miminkem vše v pořádku. Pomoci mohou nejrůznější testy a screening, který vás uklidní, že s miminkem je vše v pořádku.

Udělejte si čas na truchlení

Porod duhového dítěte neznamená, že na dítě, o které jste přišla, máte zapomenout. Naopak po bezpečném porodu duhového dítěte je důležité si na toto miminko občas vzpomenout. Nakonec může být svým způsobem uklidňující sdílet tento příběh i se svým duhovým dítětem, až bude starší.

Zdroj: verywellfamily.com, healthline.com

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu