Čerstvé mamince se vytvořily mléčné žlázy ve vulvě. Jak je to možné?

Většina čerstvých maminek má plnou hlavu otázek ohledně kojení – jaká je správná technika, zdalipak má miminko dostatek mléka nebo za jak dlouho odezní bolest, která počátky kojení doprovází?

Šok zažila jak novopečená maminka, tak i lékaři

Mladá žena čtyři dny po porodu trpěla velkou bolestí na svých intimních partiích. Její vulva byla nejenom oteklá a bolestivá, ale také z ní vytěkala mléčná bílá tekutina. Když lékaři čerstvou maminku prohlédli pozorněji, zjistili, že v její vulvě se nachází prsní tkáň. ,,Ultrazvukové vyšetření bylo v souladu s laktační prsní tkání,“ uvádí se ve zprávě.

Stav ženy byl vzácný, ale ne nemožný

Ukázalo se, že žena měla něco, čemu se říká mimoděložní prsní tkáň. Ektopická prsní tkáň, známá také jako mléčná žláza, je prsní tkáň přítomná mimo prsa. Může se vyskytovat kdekoliv po těle, od podpaží až k rozkroku – člověk se s ní už narodí. Ženy s touto doplňkovou prsní tkání mohou mít i další bradavky nebo dvorce – tento stav se nazývá polythelia. Ektopická prsní tkáň může být potenciálně maligní, stejně jako normální prsní tkáň.

Když ji lékaři po porodu zašívali, zašili také otvor, kterým teklo mateřské mléko. To vyvolalo mírnou zánětlivou reakci, kdy došlo k silnému zanícení vulvy. Lékaři ženě okamžitě nasadili antibiotika. Jakmile odstranili stehy, otok se zmírnil, bolesti ustaly, a tím také ustoupila sekrece mléka v intimních partiích. Po dokončení léčby tak mohla čerstvá maminka dál pokračovat v normálním kojení prostřednictvím prsou.

Polythelia neboli nadpočetná bradavka

Třetí neboli nadpočetná bradavka obvykle není tak vyvinutá jako běžná bradavka, a není tak jednoduché ji objevit. Většinou se jedná o malé hrbolky, které bradavku vůbec nepřipomínají. Tyto bradavky se nejčastěji vyskytují na „mléčné linii“, tedy na přední straně těla – od podpaží až po genitálie. Nadpočetné bradavky se vyvíjejí už v době, kdy se v děloze vyvíjí embryo.

Ve vzácných případech může být třetí bradavka známkou vrozené vady prsu nebo časnou známkou maligního růstu nebo nádoru. Jeden z genů, které mohou způsobit další bradavku, tzv. Scaramangaův gen, může být příčinou rakoviny prsu.

Zdroj: Health | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT