Chcete-li zhubnout, každý vám doporučí jíst hodně ovoce a zeleniny. Je vhodnou potravinou při hubnutí banán?

Když chcete zhubnout, odborníci na výživu vám vždy poradí jíst hodně ovoce a zeleniny. Jenže každé ovoce je trochu jiné. Někteří lidé se však obávají, že konzumace ovoce s vysokým obsahem cukru, jako jsou například právě banány, může být pro proces hubnutí kontraproduktivní. Podívejme se, zda vám banány pomohou při hubnutí nebo ne.

Fakta o banánech

Banány mají vysoký obsah živin a mnoho dalších výhod pro zdraví. Obsahují totiž také spoustu vlákniny, sacharidů a některých vitaminů a minerálů. Banán střední velikosti v sobě ukrývá (v přepočtu na denní doporučenou dávku):

  • 12 % draslíku
  • 20 % vitaminu B6
  • 17 % vitaminu C
  • 8 % hořčíku
  • 5 % mědi
  • 15 % manganu
  • 3 gramy vlákniny.

Banán má 105 kalorií, které z 90 % pocházejí ze sacharózy, glukózy a fruktózy. Na druhou stranu neobsahují prakticky žádné tuky.

Vysoký obsah vlákniny v banánech je výborný pro udržení pravidelné práce střev a v celém trávicím traktu hraje důležitou roli. Konzumace vysokého množství vlákniny je spojena se sníženým rizikem srdečních chorob, divertikulárních chorob a některých druhů rakoviny.

Glykemický index (GI)

Glykemický index je měřítkem toho, jak daná potravina zvyšuje hladinu cukru v krvi. Potraviny, které obsahují mnoho jednoduchých cukrů mají vysokou hodnotu GI. V závislosti na zralosti mají banány střední až nízký GJ. Banány zralejší obsahují více sacharidů než ty ještě zelené. Pokud se lidem s diabetes 2. typu a s vysokým cholesterolem přidávalo do snídaně 250 gramů banánů po dobu 4 týdnů, významně se snížila hladina cukru v krvi a cholesterolu.

Banán zelenější obsahuje méně sacharidů a vyšší rezistentní (odolný) škrob. Odolné škroby jsou dlouhé řetězce glukózy, odolné proti trávení. Tím působí jako rozpustná vláknina a mají mnoho zdravotních výhod, které zahrnují i hubnutí.

Hubnutí nebo ne?

Banány patří mezi potraviny, které vám pomohou cítit se nasyceně, a přitom udržovat hladinu cukru v krvi stabilní. A právě to může časem vést k úbytku hmotnosti. Není pochyb, že banány jsou zdravé a výživné. Přitom mají vysoký obsah vlákniny a nízký obsah kalorií. A právě vláknina dělá z banánů ovoce, které můžete využít při hubnutí a udržování hmotnosti. Navíc pomocí nich předejdete pocitu hladu a přejídání, aniž by do stravy přidávaly kalorie.

Jiné ovoce, například jablka nebo pomeranče, vás zaplní více než banány, ale na úkor množství vlákniny a jiných živin. Zkusíte banánovou dietu?

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu