Chlapec během pár hodin z plného zdraví ochrnul, pojišťovna potřebnou rehabilitaci zcela neuhradí

Dominik Moravec se na konci letošního dubna bavil s kamarády, když se mu náhle obrátil život vzhůru nohama. Nevyváděl žádné vylomeniny, nestal se mu žádný úraz, nesrazil ho žádný nepozorný řidič. V jednu chvíli začal pociťovat zvláštní slabost v rukou a bolest v zádech. O pár hodin později už ležel zcela nepohyblivý v nemocnici.

Stalo se to z ničeho nic

Dominik se těšil na své narozeniny, které slaví 5. května, místo oslavy s kamarády je ale strávil upoutaný na lůžko. Pro čerstvě dvanáctiletého kluka, který rád sportuje, znamená ztráta hybnosti všech končetin nepředstavitelnou noční můru.

Jak se to ale stalo? Na konci dubna trávil volný den s kamarády na hřišti. Okolo poledne začal cítit, jak mu slábnou ruce, a ve stejnou chvíli se ozvala bolest v zádech. Nejprve to přisuzoval tomu, že se ráno nenasnídal. Jeho kamarádům se to ale nelíbilo a raději zavolali jeho starší sestře Klárce. Domů ho odvezl děda a Dominik si šel na chvíli zdřímnout. Když se probudil, necítil se lépe, naopak jednu ruku necítil už vůbec a správně nefungovaly ani nohy.

Prarodiče s Klárkou ihned volali rodičům a i ta krátká chvíle, než oba dorazili z práce, stačila k tomu, aby chlapce začala brnět i druhá ruka. Rodiče samozřejmě ihned volali záchranku, ale než se Dominik dostal na příjem, necítil už ani nohy. Od prvních náznaků potíží přitom uběhlo sotva pár hodin.

Diagnóza? Idiopatická transverzální myelitida

Všemožná vyšetření ve fakultní nemocnici neodhalila nic, všechny výsledky vyšly negativní. Právě to je pro idiopatickou transverzální myelitidu příznačné. Jedná se o vzácné zánětlivé onemocnění postihující míchu a vzniká bez zjevné příčiny (např. infekce).

Rozvinout se může pozvolna v průběhu dnů až týdnů, ale může nastoupit i náhle v řádu několika hodin. Zpravidla se projevuje pohybovou dysfunkcí, která může být lehkého rázu (např. brnění, slabost), ale může nastat i kvadruplegie (ztráta hybnosti všech končetin).

Chce se stát slavným basketbalistou

Dominika postihl zánět míchy s nejhoršími možnými projevy. Lékaři mu ihned nasadili léčbu a díky mnoha pobytům v hyperbarické komoře se mu po měsíci částečně vrátila hybnost rukou. Vyhráno však ještě nemá.

Nemocnici teď vyměnil za Hamzovu léčebnu, kde ho čekají několikaměsíční náročné rehabilitace. Právě ty představují naději, že se z této noční můry plně zotaví a vrátí zpět do normální života a k basketbalu, ke kterému ho to táhne ze všech sportů nejvíce.

Nákladné rehabilitace pomáhají, pojišťovna je ale nehradí

Pojišťovna u této diagnózy zatím nehradí vše potřebné. Všichni v rodině jsou však velcí bojovníci. Stejně jako se Dominik odmítá se svým aktuálním stavem smířit a bojuje jako tygr (jeho nejoblíbenější zvíře), odmítají se jeho rodiče smířit s tím, že na některé potřebné úkony nedosáhnou kvůli nedostatku financí.

Odhad nákladů na léčbu, pomůcky a rehabilitace konzultovali s odborníky i dalšími rodiči, kteří mají podobnou zkušenost, a dospěli k částce 2 000 000 korun. To je suma, kterou jen málokdo vysype z rukávu, a snad žádný rodič se nechce vzdát vidiny možného plného zotavení jen proto, že není v jeho silách dát tolik peněz dohromady.

Pomoci můžete i vy

Z tohoto důvodu vznikl spolek Postavíme Dominika opět na nohy. Na svých stránkách uvádějí rozpis toho, co bude Dominik v nejbližší době potřebovat a čeho se týkají pravidelné výdaje. Najdete tam také číslo transparentního účtu (v CZK i v EUR), kam můžete poslat libovolný příspěvek. Osud chlapce, který má ještě celý život před sebou, můžete také sledovat na této facebookové stránce.

Autor: Veronika Rybenská
zavřít reklamu