Chodíte pravidelně na preventivní prohlídky a víte, na co všechno máte nárok?

Český zdravotnický systém má velmi dobře propracovaný systém prevence. Přesto z nejrůznějších důvodů poměrně velké množství obyvatel na pravidelné preventivní prohlídky nechodí. Lékaři ale často upozorňují, že právě díky prevenci se může předejít celé řadě zdravotních problémů nebo se již vzniklé potíže objeví včas, což výrazně ovlivní možnosti léčby i její úspěšnost.

Všeobecná prohlídka u praktického lékaře – jednou za 2 roky

Tato prohlídka zahrnuje celkové zhodnocení našeho zdravotního stavu. Její součástí by mělo být vyšetření krve a moči, kontrola krevního tlaku, zraku a sluchu, pohmatové vyšetření mízních uzlin, břicha a štítné žlázy, poslech dechu a srdce a také kontrola žil na dolních končetinách. Kromě toho by měl lékař zkontrolovat platnost vašich očkování a pohovořit s vámi o vašem životním stylu či rodinné anamnéze.

Preventivní prohlídka u zubaře – dvakrát ročně

Také k zubaři obvykle míříte až tehdy, když vás něco bolí? Vyvarovat se této situace vám mohou pomoci právě pravidelné prohlídky u vašeho dentisty, v rámci kterých lékař zkontroluje nejen stav vašeho chrupu,  ale také celé dutiny ústní. Součástí prevence by měla být také pomoc s technikou správné ústní hygieny.

zdroj: freepik.com

Preventivní prohlídka u gynekologa – jednou ročně

Všem dívkám a ženám od patnácti let hradí zdravotní pojišťovna též preventivní prohlídku u gynekologa. Lékař by měl při vyšetření použít nejen gynekologická zrcadla, ale také pohmat a ultrazvuk ke kontrole dělohy a vaječníků. Součástí prohlídky je rovněž odběr vzorků tkáně z děložního čípku, které se následně posílají na cytologický rozbor, a také pohmatové vyšetření prsů. Kromě toho každá žena starší čtyřiceti pěti let má každé dva roky nárok na preventivní mamografické vyšetření.

Prevence kardiovaskulárních chorob a rakoviny

Pokud je vám čtyřicet a více let máte rovněž každé čtyři roky nárok na kontrolu srdeční činnosti pomocí EKG. Po padesátém roce života můžete využít preventivního programu v boji s rakovinou tlustého střeva a konečníku, která spočívá v testu na okultní krvácení ve stolici. Od padesáti pěti let na tento test máte nárok každé dva roky. Od stejného věku máte nárok též na preventivní kolonoskopické vyšetření konečníku a tlustého střeva.

Zdroj: mzcr.cz, vzp.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu