Chodíte spát s mokrou hlavou? Výsledkem jsou nejen lámavé vlasy, ale také lupy, dermatitida či akné.

Znáte to. Přijdete domů pozdě z práce, potom rychle obstarat děti, udělat večeři a do koupelny se dostanete až večer. Sprcha či vana vám sice pomůže cítit se lépe, nicméně trávit v koupelně další dlouhé minuty vysoušením vlasů se vám z pochopitelných důvodů nechce. Vlasy tak místo fénem vysušíte pouze ručníkem a jdete si lehnout. Nepřipadá vám na tom nic špatného? Možná ne, přesto to nedělejte.

Plísňové infekce, lupy i dermatitida

Možná vám kdysi maminka či babička tvrdily, že když budete spát s mokrými vlasy, nastydnete. To není tak úplně pravda, i když určité problémy vám tento zvyk, zejména pokud s mokrou hlavou uleháte pravidelně, způsobit může. Bylo například prokázáno, že spaní s mokrými vlasy zvyšuje riziko vzniku plísňové infekce pokožky na hlavě. Kromě toho roste s vlhkem též riziko plísní na lůžkovinách, především polštářích. Některé typy plísní přitom velmi nepříznivě ovlivňují příznaky astmatu a obecně zdraví osob s oslabeným imunitním systémem. K dalším typickým problémům, které se uleháním s mokrou hlavou souvisejí, jsou lupy a dermatitida.

Poškozené a nepoddajné vlasy

Spaní s mokrými vlasy má negativní vliv na vlasy samotné. Kromě toho, že se nevyhnutelně probudíte se zacuchanými vlasy, můžete si je takto i poškodit. Vlasy jsou nejzranitelnější, když jsou mokré. Přetáčení se během spánku tak snadno způsobí jejich polámání. Paradoxně je riziko lámání vlasů větší, pokud vlasy před spaním spletete například do copu, než když je necháte volně rozpuštěné. Ráno budou vlasy také náročnější na úpravu, protože budou hůře poddajné. Kromě toho spaní na vlhkém polštáři, kde dochází ke snadnějšímu množení bakterií, neprospívá ani pokožce obličeje.

Pokud výjimečně musíte spát s mokrými vlasy

Chcete-li mít krásné a zdravé vlasy i pokožku hlavy, spaní s mokrými vlasy se vyhněte. Nicméně pokud z nějakých důvodů nemáte po ruce fén, a musíte tak ulehnout s mokrou hlavou, vyplatí se udělat několik věcí, které případné negativní důsledky zmírní. Jedna z rad je nanést si na mokré vlasy malé množství kokosového oleje, který je před lámáním ochrání. Samozřejmostí by mělo být též použití kondicionéru, který napomůže k uzavření vlasových kutikul, a vlasy jsou následně hladší. Pokud víte, že si vlasy nemůžete vyfénovat, zkuste si rovněž hlavu umýt o něco dříve, abyste vlasy mohli nechat alespoň chvíli volně proschnout na vzduchu. Čím méně vody ve vlasech zůstane, tím lépe. V neposlední řadě spěte na jemném polštáři, například z hedvábí, prospějete tím nejen vlasům, ale také pokožce vašeho obličeje.

Zdroj: experthometips.com, onlinelibrary.wiley.com, cdc.gov, ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu