Chrápání může zničit váš vztah nebo minimálně společnou ložnici. Co proti chrápání můžete udělat?

Ve věku 35 až 60 let chrápe více než 50 % mužů. Ženy začínají chrápat většinou až po šedesátce a je jich asi 30 %. A statistiky říkají, že chrápání může vést k rozvodu. Pokud nedojde k tak radikálnímu řešení, stejně chrápání vztah narušuje a často musíte spát každý v jiné místnosti. Chrápání má dokonce podstatný vliv na váš milostný život, protože způsobuje ztrátu libida. Problém je to vážný. Přečtěte si rady odborníků ze spánkových laboratoří, kteří chrápání studují, ale i léčí!

Závažné onemocnění?

Chrápání se nepovažuje za nikterak závažné onemocnění, ačkoli pro partnera může být víc než závažné. Chrápající se relativně vyspí, ale ten druhý může dospět až do stádia spánkové deprivace. A to už důvod k rozluce je. Nejnovější statistiky potvrzují, že chrápání patří mezi 10 nejčastějších důvodů rozvodu! Co se dá dělat? Vyzkoušejte možné i nemožné a nevzdávejte to!

Pro vás je to utrpení, ale zkuste své nervy udržet v klidu, co to jen jde. I když máte pocit, že chrápající partner spí jako miminko, není to tak. Při zamlaskání nebo když na něj mluvíte, obvykle se ihned vzbudí. Chrápání vzniká vibrací ochablého měkkého patra. Existují látky, které se na patro aplikují ústy nebo nosem, aby vytvořily jakýsi povlak na sliznici a chrápání tak omezily.

Spreje, kapky, oleje…

Přípravky proti chrápání neřeší příčiny chrápání, ale sliznici zvlhčí a vibraci měkkého patra zmírní. Bohužel pomůžou jen při lehčích formách chrápání. Kapky, spreje či oleje obsahují většinou levanduli, eukalyptus nebo mateřídoušku. Využívá se též olivového oleje. Ten čistí dýchací cesty, zmírňuje otoky i vibrace v hrdle. Lékaři ze spánkových laboratoří tvrdí, že zdaleka nejúčinnější proti chrápání je shodit pár přebytečných kil, chodit spát ve stejnou dobu, nepít před spaním alkohol a nepřejídat se.

Míček v kapse u pyžama

Riziková je poloha na zádech a doporučuje se spát na boku. Možná se tomu zasmějete, ale přední odborník na spánkové poruchy Jan Klozar svým pacientům doporučuje koupit tenisový míček a na zadní stranu pyžamových kalhot přišít kapsu. Do ní si tenisák dáte a určitě se vám na zádech chtít spát nebude.

Moderní metody

Zákroky trvají pouhých pár minut a jsou opravdu účinné. V lokálním znecitlivění se používá například laserová uvuloplastika, kdy je laserem upraveno ochablé vrchní patro včetně čípku. Tím se zvětší prostor pro průchod vzduchu. Radiofrekvenční termoterapie trvá zhruba 10 minut a provádí se v lokální anestezii na nosní sliznici.

Chrápání nebo vteřiny bez kyslíku

Když váš partner chrápat přestane, může se jednat o mnohem závažnější zdravotní problém, než je chrápání. Chvíle, kdy partner nechrápe, zároveň ani nedýchá. Tomuto onemocnění se říká spánkový apnoický syndrom a je nutné vyhledat pomoc lékaře z ORL.

Je těžké mít spokojená rána a spokojené manželství, když se nevyspíte a už předem se noci obáváte. Může pomoci oddělená ložnice, ale co když chcete být spolu? Vyzkoušejte naše rady, snad zaberou.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu