Chronické krvácení z nosu. Stojí za ním mnoho příčin

Nepříjemný a trapný moment, který může potkat každého z nás. Krev z nosu se může spustit téměř v jakékoli situaci a má mnoho příčin. Pokud se z toho ale stane chronický problém, vyplatí se poradit se svým lékařem, aby se situace nezhoršovala. Uvedeme vám několik nejčastější důvodů, proč ke krvácení dochází.

U malých dětí

Dospělí se takového prohřešku moc nedopouštějí nebo jej alespoň provádějí v soukromí. Malé děti si ovšem do nosu sahají téměř neustále. Tím mohou poškodit stěnu, a ta začne krvácet. V takovém případě jen své dítě učte, že prsty do nosu nepatří a vhodnější je použít kapesník, který takové škody nenapáchá.

Smrkání ze všech sil

Pokud je váš nos již prázdný, ale vy stále cítíte tlak a smrkáte ze všech sil, můžete si způsobit drobné zranění, které se projeví krvácením. Hleny nemusí být přímo v nose, ale výše v dutině, kde vám smrkání nemusí pomoci. Spoléhejte proto na inhalaci bylinkových vývarů a pití čajů z rostlin, které podporují rozpouštění hlenu.

Opakující se krvácení

Vážnějším problémem, který se může projevovat jako chronické krvácení je ateroskleróza. Jedná se o onemocnění cévní stěny. Většinou vzniká u pacientů, kteří mají v těle vyšší dávku cholesterolu, a to dlouhodobě. Takový problém by měl být aktivně řešen s lékařem, protože krvácení z nosu je jen jedním ze signálů.

Suché prostředí v domácnosti

Sliznice ke své správné funkci potřebují alespoň trochu vlhké prostředí, jinak začnou vysychat, a to může být doprovázeno nepříjemným krvácením. Z takového důvodu vás může zastihnout doma, na pracovišti nebo například u někoho na návštěvě. Je možné, že jste na takové změny v ovzduší citlivější, proto si s sebou vždy noste kapesník, který vás může zachránit před nepříjemnou situací.

Nikdy však nezaklánějte hlavu. Přiložte kapesník, který začne krev nasávat a na čelo nebo zátylek si přiložte studený hadřík. V takové poloze setrvejte, dokud krev nepřestane téct.

Autor: Tereza Málková
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu