Chystáte se rodit s epidurálem? Jaká jsou jeho pro a proti?

Dnešní rodičky mají, co se týče porodu, na výběr velké množství možností, které jim mohou ulevit od nepříjemných bolestí. Jednou z nich je i tak zvaná epidurální anestezie neboli epidurál. Jste v očekávání a přemýšlíte o tom, že tuto metodu využijete? Máme pro vás několik informací, které byste měla vědět.

Co je epidurál?

Epidurál se používá k zablokování nervových signálů, například těch, které jsou zodpovědné za pocity bolesti, z dolní části páteře. Podává se prostřednictvím katétru, který je veden velkou jehlou zavedenou do epidurálního prostoru, který obklopuje vaši míchu. Epidurál je nejčastěji známý pro své použití během porodu, ale může být použit i během jiných chirurgických zákroků v dolní části těla, jako je operace pánve nebo nohou.

Úleva od bolesti

Hlavním důvodem, proč je epidurál tak oblíbený během porodu, je skutečnost, že je jednou z nejúčinnějších metod úlevy od bolesti a má minimální vedlejší účinky pro matku i dítě. Od bolesti může začít ulevovat již během 10 až 20 minut a většina žen, které rodí s epidurálem, pociťuje jen malou nebo žádnou bolest. Může ženu také ušetřit od nepříjemných pocitů v případě, že je k vyjmutí dítěte potřeba použít například kleště, a používá se s velkou oblibou také u císařských řezů, neboť umožňuje rodičce zůstat během zákroku při vědomí.

zdroj: pixabay.com

Snížení pravděpodobnosti poporodní deprese

Některé odborné studie naznačují, že použití epidurálu může u některých žen snížit riziko poporodní deprese. Většinou se jednalo o ženy, které o použití epidurálu předem přemýšlely a následně ho využily. To někteří interpretují tak, že mít připravený porodní plán a tohoto plánu se držet může pomoci snížit riziko poporodní deprese.

Pokles tlaku, nevolnost, bolest hlavy

Epidurál může způsobit náhlý pokles krevního tlaku. Tlak je ale po celou dobu porodu monitorován tak, aby byl zajištěn dostatečný průtok krve k dítěti i do celého těla. U některých žen se vyskytnou nežádoucí účinky, jako je třes, horečka nebo svědění. Po odstranění epidurálu můžete pociťovat nevolnost nebo závratě a můžete mít bolesti zad a bolestivost v místě, kde byla zavedena jehla. Několik hodin po porodu může žena pociťovat znecitlivění dolní poloviny těla, a musí proto zůstat na lůžku.

Přibližně u 1 % žen se následně vyskytne silná bolest hlavy. Jedná se o vzácný nežádoucí účinek, který je způsoben únikem mozkomíšního moku. Velmi výjimečně může dojít k poškození nervů v případě, že dojde k poškození míchy jehlou nebo katétrem, případně ke krvácení či infekci v epidurální oblasti.

Obtížnější tlačení, riziko natržení, problémy s močením

Některým ženám se při epidurální anestezii hůře tlačí. Výzkumy ukazují, že perineální trhliny jsou častější u žen, které využívají epidurál, nicméně nelze použití epidurálu považovat za jediný důvod. Epidurální anestezie také zvyšuje pravděpodobnost, že žena bude dočasně potřebovat močový katétr k vyprázdnění močového měchýře.

Zdroj: healthpartners.com, parents.com, ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu