Čím dál oblíbenější ketogenní dieta – pro koho je vhodná a pro koho naopak ne?

Keto dieta – Oblíbily si ji celebrity, sportovci i celá řada lidí – možná i z vašeho okolí. Lékaři ji doporučují, a navíc slibuje velký úbytek tuků za krátkou dobu, a to zdravou formou. Ovšem není doporučovaná všem.

Jak keto dieta funguje?

Ketogenní dieta je založená na vědecky ověřeném faktu. Pokud tělo nemá dostatek krevního cukru, sahá pro ni do vlastních tukových zásob. V játrech pak začne produkovat z mastných kyselin ketony, které slouží jako zdroj energie. Tento přirozený stav se nazývá ketóza. K dosažení toho stavu je potřeba snížit podíl sacharidů ve stravě na minimum – ideálně asi 20 – 50 g denně. Chybějící sacharidy se pak doplňují bílkovinami a zdravými tuky. Po dvou až třech dnech by vaše tělo mělo ketózy dosáhnout a vy začnete hubnout.

Co jíst při keto dietě?

Při keto dietě se doporučuje jíst recepty z masa, ryb, mořských plodů, vajec a dále sýry a zelenina. Vhodný je špenát, kapusta, chřest, květák, zelí, brokolice, cuketa nebo zelené fazole. Vyhnout byste se naopak měli mrkvi nebo bramborám. Doporučují se jíst ořechy, jako jsou para oříšky, pekanové nebo makadamové ořechy. Naprosto vyloučeny jsou potraviny s obsahem bílé mouky, sladkosti, smažená jídla, tučná jídla a alkohol. Jediný povolený alkohol je vinný střik z bílého vína.

Pro koho je dieta vhodná

Úbytek tuků při této dietě bývá obvykle skutečně velký. Ovšem je potřeba brát na vědomí, že ketóza je vlastně stav nouze, a proto tato dieta není vhodná pro každého. Tuhle dietu by nikdy neměly držet těhotné a kojící ženy, lidé trpící cukrovkou, onemocněním ledvin nebo pacienti s kardiovaskulárními chorobami.

Než se do hubnutí pustíte, měli byste svůj aktuální zdravotní stav zkonzultovat se svým praktickým lékařem, neboť vám může hrozit nebezpečí. Jde o poměrně invazivní zásah pro tělo, které bylo zvyklé na úplně jinou stravu a režim.

Připravte se na to, že při keto dietě musíte každé jídlo dopředu plánovat. Proto jsou na trhu keto přípravky v prášku, které tuto přípravu značně usnadňují.

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT