Císařský řez na přání aneb co byste měli vědět

Zatímco v minulosti k císařskému řezu lékaři přistupovali především v případě problémů, ke kterým došlo v průběhu přirozeného porodu, v posledních letech ve většině vyspělých zemí světa poměrně výrazně vzrostl počet plánovaných císařských řezů. Často diskutovaným tématem jsou i tak zvané císařské řezy na přání. Také o něm uvažujete? A znáte nejen všechny výhody, ale také rizika, které s sebou tento chirurgický zákrok přináší?

Výhody porodu císařským řezem

Jednou z největších výhod císařského řezu je jeho rychlost a „bezbolestnost“. Na jednu stranu je to pravda, dítě je na světě během několika málo minut a porod nebolí. Nicméně následné hojení ano, a často mnohem více a déle než po vaginálním porodu. Další výhodou císařského řezu je neporušenost rodidel, nemusíte se obávat natržení či nástřihu hráze a podobně. Po přirozeném porodu se poměrně velké množství žen potýká s problémy s inkontinencí, u císařského řezu tyto komplikace hrozí méně. Rovněž krvácení je v prvních dnech po porodu císařským řezem relativně menší.

Pokud matka trpí určitými přenosnými nemocemi, císařský řez je možností, jak snížit riziko přenosu infekce z matky na dítě. V neposlední řadě v případě plánovaného císařského řezu si žena může vše předem lépe naplánovat a zařídit, například balení či postarání se o prvorozeného potomka, protože předem ví, kdy se má dostavit do porodnice.

Nevýhody porodu císařským řezem

Stejně jako většina ostatních věcí, má ale císařský řez i své stinné stránky, a je tak vhodné znát i jeho možná rizika. Ženy rodící císařským řezem musí počítat s větší poporodní bolestí a tím, že jejich zotavení bude trvat déle než u žen rodících přirozeně. Císařský řez je přeci jen operace. V některých případech může dojít k infekcím a dalším problémům s pooperační ránou. Po císařském řezu se rovněž častěji objevují potíže s kojením.

Císařský řez je spojen také s určitými nevýhodami pro novorozence. K nejčastěji uváděným patří především snížená imunita. Děti, které neprojdou porodními cestami, mají též horší poporodní adaptaci. Při přirozeném porodu například dojde k vytlačení plodové vody z plic, u císařského řezu nikoli. U dětí rozených císařským řezem se též častěji objevují problémy s ekzémy, alergiemi a astmatem.

Císařský řez na přání v ČR?

I když oficiálně v České republice císařský řez na přání neexistuje, statistiky uvádějí, že se dnes tímto způsobem rodí asi čtvrtina dětí. K císařskému řezu u nás musí existovat určitý důvod, ať již se strany matky nebo ze strany plodu. Tyto důvody jsou velmi rozmanité. U matky se může jednat o různá onemocnění páteře, očí, cukrovku, silné astma, epilepsii, nepoměr mezi velikostí plodu a pánve i psychické problémy. Zde se často diskutuje, zda mezi ně lze řadit i přílišný strach z porodu, kterým některé ženy trpí. Ze strany dítěte mohou k důvodům patřit nevhodná poloha v děloze, vícečetná těhotenství, příliš malé či naopak velké dítě.

Zdroj: parenting.firstcry.com, livescience.com, porodnice.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu