Co byste měli vědět o svém močovém měchýři?

Někteří lidé si neustále stěžují na svůj malý objem močového měchýře, kvůli kterému neustále odbíhají na toaletu, uniká jim moč nebo musí v noci častěji vstávat. U zdravých osob se jeho kapacita pohybuje od jednoho do dvou šálků. Ale skutečným viníkem jsou pravděpodobně slabé svaly, vedlejší účinky léků, infekce nebo poškození nervů.

Dvakrát za noc na toaletu už není v pořádku

Jedna cesta za noc na toaletu je naprosto normální, ale při dvou a více byste měli navštívit lékaře. Lékař se vás bude ptát na množství tekutin za den, večer a seznam léků a nemocí, kterými trpíte nebo jste trpěli. Mezi některé možné příčiny patří vypití hodně tekutin těsně před spaním, zvětšená prostata nebo zdravotní problémy jako je hypertenze, artritida, deprese či cukrovka.

Neřiďte se osmi sklenicemi vody za den

Potřeba tekutin se liší v závislosti na vaší velikosti a aktivitě. Možná právě vy nepotřebujete vypít osm sklenic vody denně. Nejlepší radou je pít tehdy, když máte žízeň, abyste zůstali hydratovaní. Tím zabráníte i neustálému chození na toaletu a vzniku ledvinových kamenů.

Problémy s močovým měchýřem může mít každý

Problémy s močovým měchýřem mohou mít muži i ženy různé věkové kategorie. Ovšem u některých skupin mohou být častější – ženy, jež jsou sexuálně aktivní, porodily nebo jsou v menopauze, starší osoby, muži s prostatou apod.

Nemusí jít vždy o prostatu

Časté močení může být způsobeno zvětšenou prostatou nebo hyperaktivním močovým měchýřem (OAB). Oba důvody mají podobné příznaky, ale příčiny a způsoby léčby jsou odlišné. Zvětšená prostata vyvíjí tlak na močovou trubici, OAB je problém se svalovou kontrolou.

Kegelovy cviky i pro muže

Možná jste slyšeli o ženách, které dělají Kegelovy cviky, aby správně fungovaly jejich svěrače. Tyto cviky lékaři doporučují také pro muže. Za pomoci svalů pánevního dna můžete močení ovládat. Vyzkoušejte si tyto cviky – zkuste svaly na pět sekund zatnout a poté se uvolněte. Nohy, hýždě a i žaludek by měly být uvolněné. Takto cvičte každý den 3 série po 10 opakováních.

I močový měchýř můžete přizpůsobit svým požadavkům

Trénink močového měchýře je prvním krokem, který pomáhá některým lidem s hyperaktivním močovým měchýřem. Nastavte si rozvrh toaletních přestávek a pokuste se odolat prvnímu nutkání jít mezi stanoveným časem. Spolu s Kegelovými cviky můžete nadměrné močení snížit až na polovinu.

Hubnutí pomáhá

Zdravý životní styl může pomoci předcházet a zmírnit některé problémy s močovým měchýřem. Lékaři říkají, že pravidelné cvičení a Kegelovy cviky může omezit stresovou inkontinenci, úniky moči způsobené kašlem, smíchem nebo kýcháním. A protože velká hmotnost také způsobuje potíže s močovým měchýřem, může pomoci hubnutí.

Čtěte také: Štítná žláza a nejčastější mýty, kterým věří prakticky každý

Pokud vás potíže s močovým měchýřem trápí, promluvte si se svým lékařem. Inkontinence je lékařský problém – není nevyhnutelnou součástí stárnutí. Včasná léčba vám může pomoci.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu