Co dělat, když je vám po padesátce? Zkuste 7 tipů, jak stárnout pomaleji.

Přidat na Seznam.cz

Cítíte se občas na odpis? Říkáte si, že po padesátce už je to stejně jedno? Všechno špatně! Jedno to není, na péči o zdraví, krásu i duši není pozdě nikdy. A se životní moudrostí, které jste již dosáhli, se můžete cítit mnohem lépe než ledajaký třicátník.

Připravili jsme pro vás praktické tipy, jak zdraví, krásy a harmonie dosáhnout.


Vítejte slunce

Ze sluníčka získáváme potřebný vitamin D. Ten pomáhá posilovat imunitu, reguluje buněčný růst, podporuje vstřebávání vápníku a chrání organismus před některými typy rakoviny. Stačí 20 minut procházky za slunného dne.

Cvičte mozek

Mentální úpadek není nutnou součástí stárnutí. Vědecké studie dokázaly, že stálá aktivita v oblastech, které podporují psychiku – například meditace, luštění křížovek, učení se cizímu jazyku či psaní blogů – udrží vaši mysl stále bystrou.

Nevymlouvejte se

Nevymlouvejte se na genetiku! Hodně lidí rezignuje na kila navíc a přestávají se hýbat. Neexistuje žádné „my máme obezitu a špatné cévy v rodině“. Samozřejmě, že geny spoustu procesů během stárnutí ovlivňují, ale rozhodně se dá mnoho věcí změnit. Krevní tlak můžete například ovlivnit zdravým způsobem života, dostatkem spánku a vyhýbáním se stresu. Obecně platí, že stárnutí urychluje stres, málo pohybu, nedostatek odpočinku a nezdravá či nepravidelná strava.

Dělejte to, co vás baví

To je totiž jednou z nejdůležitějších věcí. Ideálem je mít práci, která vás baví a naplňuje. Pokud práci děláte s nadšením, budete se cítit svěží bez ohledu na to, kolik vám je let. Podle výzkumů je obrovský rozdíl v celkové kondici lidí, kteří svou práci dělají rádi a těmi, kteří ji dělají proto, že musí. Není to snadné, ale i po padesátce můžete svou práci změnit!

Vraťte se ke koníčkům

Věnujte se všemu, co jste odložili během života, kdy jste dělali kariéru, vychovávali děti a byli pod obrovským společenským tlakem, který určuje, jak má vypadat úspěšný či „normální“ člověk a rodina. Čím je člověk starší, přestává se s okolím porovnávat. Takže si užívejte volné chvíle opravdu tak, jak chcete a je vám to příjemné.

Nemyslete na stáří

Přemýšleli jste někdy o tom, zda přemýšlíte o stáří? Jestli třeba nejste v zajetí nějakých společenských předsudků a podobně. Třeba, že kdo je starý, není výkonný a nemůže mít dobrou práci. Podobné předsudky prostě ignorujte. Platí základní rovnice: „Pokud si myslíte, že jste staří, budete tak pravděpodobně jednat a jako staří vypadat.

Myslete pozitivně

O pozitivním myšlení se mluví pořád. Co naplat, je to pravdivé. Jestliže si člověk zachovává pozitivní postoj k životu má to na stárnutí větší vliv, než skutečné fyzické zdraví.

 

Autor: Bára K.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.