Co je to gastroskopie a kdy se používá?

Gastroskopie je postup, při kterém se tenká flexibilní trubice zvaná endoskop používá k pohledu do jícnu, žaludku a první části tenkého střeva (dvanáctníku). Někdy se také označuje jako endoskopie horní části gastrointestinálního traktu.

Endoskop má na jednom konci světlo a kameru. Fotoaparát odesílá snímky vnitřku vašeho jícnu, žaludku a dvanáctníku na monitor.

Kdy dochází ke gastroskopii?

  • Řeší problémy, jako jsou potíže s polykáním (dysfagie) nebo přetrvávající bolesti břicha.
  • Diagnostikuje stavy, jako jsou žaludeční vředy nebo gastroezofageální refluxní choroba (GORD).
  • Léčí stavy, jako jsou krvácející vředy, ucpání jícnu, nerakovinové výrůstky (polypy) nebo malé rakovinové nádory.

Gastroskopie používaná ke kontrole příznaků nebo potvrzení diagnózy je známá jako diagnostická gastroskopie. Gastroskopie používaná k léčbě stavu je známá jako terapeutická gastroskopie.

Postup gastroskopie

Gastroskopie často trvá méně než 15 minut, i když to může trvat déle, pokud se používá k léčbě onemocnění. Obvykle se provádí ambulantně, což znamená, že nebudete muset strávit noc v nemocnici.

Před zákrokem vám bude znecitliveno hrdlo lokálním anestetickým sprejem. Pokud chcete, můžete si také zvolit sedativum. To znamená, že budete stále vzhůru, ale budete ospalí a budete mít snížené povědomí o tom, co se děje.

Lékař provádějící tento postup vloží endoskop do zadní části úst a požádá vás o spolknutí první části tuby. Poté bude veden dolů do jícnu a do žaludku. Postup není bolestivý, ale někdy může být nepříjemný nebo nepohodlný.

Jaká jsou rizika gastroskopie?

Gastroskopie je bezpečný postup, ale stejně jako všechny lékařské postupy s sebou nesou riziko komplikací. Mezi možné komplikace, které mohou nastat, patří:

  • reakce na sedativum, které může způsobit problémy s dýcháním, srdeční frekvencí a krevním tlakem;
  • vnitřní krvácení
  • slzení (perforace) výstelky jícnu, žaludku nebo dvanáctníku.

Zdroje: NHS, Health, Wikipedia | foto:

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu