Co o vašem zdraví vypovídá váš obličej? Odhalte své nemoci včas

Nejenom oči, ale celý obličej dokáže prozradit zdravotní stav člověka. Ať už se jedná o barvu kůže, různé výrůstky či chloupky. Připravili jsme pro vás článek, který je jakýmsi seznamem nejdůležitějších bodů, na které něž se měli zaměřit.

Nažloutlá kůže a oči

Jestliže má vaše kůže a oční bělmo nažloutlý nádech, pravděpodobně se jedná o žloutenku. Ta vzniká, když se v těle začne tvořit větší množství odpadních látek při rozkladu červených krvinek.

Naprosto běžnou a neškodnou žloutenkou trpí děti narozené zejména před 38. týdnem těhotenství – jejich játra nejsou dostatečně zralá, aby fungovala tak, jak by měla.

U dospělých může žloutenka znamenat závažnější stavy, jako jsou virové infekce (hepatitida, mononukleóza), problémy s játry, žlučníkem, slinivkou nebo nadměrné užívání alkoholu.

Tmavé bradavice na obličeji

Většina těchto skvrn či hrbolků tmavé barvy je neškodná. Ovšem nikdy není na škodu zajít si s nimi na kožní prohlídku. Právě tam dokážou odhalit rakovinu dříve, než se rozšíří po těle.

  • Je tvar na každé straně jiný?
  • Jsou bradavice zubaté?
  • Barva není rovnoměrná?
  • Je větší než hrášek?
  • Změnila se bradavice v posledních několika týdnech?

Pokud na některou z těchto otázek odpovíte ano, promluvte si se svým lékařem.

Boláky na ústech

Nachází se kolem vašich rtů podivná vyrážka? Zřejmě se jedná o opar, který je způsoben virem herpes typu 1. Jakmile se virus dostane na vaši pokožku, lehce se ho nezbavíte a může vás pěkně potrápit – kolem úst vám začnou vznikat bolestivé boláky, strupy (zejména, pokud je vaše imunita oslabená nebo jste strávili dlouhou dobu na slunci). Obvykle samy zmizí, ale pokud máte velká a častá ohniska, lékař vám může doporučit různé léky.

Popraskané rty

Každý má občas suché a popraskané rty, zejména v zimě. Balzámy mohou tento problém zmírnit, ale někdy jsou suché rty známkou zdravotního problému, jako je dehydratace. Mohou to být také alergické reakce na léky – steroidy.

Motýlí vyrážka

Na obličeji se tu a tam objeví nějaká vyrážka, ale pokud pokrývá obě poloviny obličeje a její tvar připomíná motýlí křídla, jde o příznaky nemoci zvané lupus. To je nemoc, při níž imunitní systém útočí na vlastní tkáně a orgány. Dalším příznakem je i horečka, bolavé a ztuhlé klouby a prsty, které v chladném počasí modrají.

Vlasy a chloupky na nevhodných místech

Někdy se stane, že mužům v pozdějším věku začnou růst vlasy kolem uší a obočí a ženám zase kolem brady a úst. U mladších žen mohou být vlasy na obličeji příznakem syndromu polycystických vaječníků, což je stav, který může mít mnoho negativních účinků na otěhotnění a těhotenství vůbec.

Svislá oční víčka

Tento stav lékaři nazývají jako ptóza nebo blefaroptóza. Víčko se může svěsit u jednoho, ale i u obou očí. Můžete se s tímto stavem očí i narodit. Někdy ale může jít o příznak problémů s mozkem, nervy či oční dutinou. Pokud se vám víčko svěsí z ničeho nic nebo pokud trpíte na dvojité vidění, svaly jsou slabé, máte potíže s polykáním, navštivte svého lékaře – mohou to být příznaky cévní mozkové příhody.

Žluté hrbolky na víčkách

Tyto vyvýšené žluté hrboly na a kolem horních a dolních víček se nazývají xanthelasmata. Jsou tvořeny cholesterolem a nejsou nebezpečné. Mohou však být známkou toho, že máte větší pravděpodobnost srdečních chorob nebo srdečního infarktu.

Pokračujte ve čtení: Pokrok v mé nemoci narušila pandemie COVID-19

Oteklé oči

Prostor pod očima se může naplnit tekutinou, což způsobí, jsou oči oteklé a nafouklé. Horké a vlhké počasí způsobuje to, že tělo začne zadržovat více vody – stává se tak při nedostatku spánku, při konzumaci příliš slaného jídla nebo změnou hormonů.

Schválně, našli jste si nějaké neduhy na obličeji?

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT