Co o vašem zdravotním stavu prozrazuje váš obličej?

Když se setkáme s druhým člověkem, ať známým či neznámým, tak jednou z částí těla, které si všímáme nejvíc, je obličej. Stejnou pozornost bychom ale měli věnovat i obličeji vlastnímu, neboť nejrůznější změny či problémy v této oblasti mohou být jedním z varovných signálů, kterým se nás náš organismus snaží upozornit na určité zdravotní problémy. Čemu tedy věnovat pozornost?

Červené tváře a lupus

Vaše babička vám sice možná tvrdila, že červené tváře jsou symbolem zdraví, ale bohužel nemusí tomu tak být vždycky. Neustále červené a zároveň pálící tváře mohou signalizovat nepříjemné autoimunitní onemocnění s názvem lupus. Pokud se na vašich tvářích vyskytují „jen“ skvrny, často to může být projev zpomaleného metabolismu.

Červený nos a problémy se srdcem

Na nose se nachází velké množství cév. Často se stává, že se tyto cévy vlivem změn teplot či v důsledku emocí rozšíří a výsledkem je zčervenání nosu. Pokud si ale u sebe či vašich blízkých všimnete, že jejich nos, především špička, je červený téměř neustále bez ohledu na výše uvedené faktory, může se jednat o jeden z příznaků problémů s kardiovaskulárním systémem.

Popraskané koutky a cukrovka

S popraskanými koutky čas od času bojuje každý z nás. Většinou jsou důsledkem nedostatku vitamínu B a zinku v našem organismu. Pokud se ale stav nezlepší ani poté, co změníme jídelníček či pravidelně konzumujeme potravinové doplňky s obsahem těchto vitamínů a minerálů, může být na vině cukrovka. Dalším problémem, který souvisí se rty, jsou opary. Jejich nejčastější příčinou je kombinace přemíry stresu a oslabeného imunitního systému.

Povlak na jazyku a potíže s trávicí soustavou

Jazyk sice na první pohled nevidíme, ale to neznamená, že se nevyplatí zaměřit na něj čas od času svou pozornost. I na jazyku se totiž může značit poměrně mnoho rozmanitých zdravotních problémů. Nejčastějším problémem bývá především bílý povlak na jeho střední části. V případě, že jazyk pravidelně čistíte během své dentální hygieny, ale povlak stále přetrvává, může se jednat o projev špatného fungování vaší trávicí soustavy, zejména střev.

Oči a potíže s ledvinami či vstřebáváním živin

Oči jsou často označovány jako okno do naší duše. Kromě toho z nich jde ale vyčíst i velké množství případných zdravotních obtíží. Pozornost věnujte jak samotnému oku, tak víčkům. Například otoky spodních víček jsou často projevem špatné funkce ledvin, tmavé kruhy pod očima upozorňují na vyčerpání organismu, bílý prsten kolem duhovky signalizuje problém se vstřebáváním živin.

Zdroj: webmd.com, healthyfood.com

Autor: Martina Šťastná
ZAVŘÍT