Co se děje s tělem kuřáka po jeho poslední cigaretě? Od 20 minut po 15 let

Kouření uvolňuje do těla tisíce chemikálií. Výsledkem není jen poškození plic, ale také srdce a mnoho dalších tělesných struktur. Víte, co se s tělem děje, jakmile se rozhodnete típnout svou poslední cigaretu? Možná budete mile překvapeni, za jak dlouho dojde ke zlepšení tělesných funkcí.

20 minut

Pozitivní zdravotní účinky přichází po dvaceti minutách od poslední cigarety. Krevní tlak a puls se začnou pomalu vracet do normálu. Kromě toho se také dají znovu do pohybu vlákna v bronchiálních tepnách, jež jsou prospěšné pro plíce. Tato vlákna totiž napomáhají k odstranění dráždivých látek a bakterií z plic, čímž dochází ke snížení rizika možné infekce.

8 hodin

Během dalších osmi hodin se hladiny oxidu uhelnatého vrátí na normální úroveň. Oxid uhelnatý je chemikálie obsažená v cigaretovém kouři, která nahrazuje částice kyslíku v krvi a snižuje množství kyslíku, který tkáně přijímají. Jakmile dojde k eliminaci oxidu uhelnatého, hladina kyslíku se začne zvyšovat. Toto větší množství kyslíku pomáhá vyživovat tkáně a krevní cévy, které během kouření byly o kyslík ochuzeny.

24 hodin

Díky tomu, že jste vydrželi celých 24 hodin bez jediné cigarety, snížili jste tak riziko infarktu. Je to dáno kyslíkem, jehož malá hodnota stojí za zúžením žil a tepen. Také hladiny nikotinu se výrazně snížily.

48 hodin

Po úspěšných 48 hodinách se začnou zlepšovat nervová zakončení. Můžete si také všimnout, že se zlepšují i smysly, jako je chuť a čich. Začnete si tak pomalu uvědomovat lepší chutě jídla i nápojů.

72 hodin

Za tři dny se dočkáte také snazšího dýchání. Je to proto, že průdušky uvnitř plic se začaly uvolňovat a více otevírat. To usnadňuje výměnu vzduchu mezi oxidem uhličitým a kyslíkem. Kromě toho se i vaše plicní kapacita nebo schopnost plic plnit se vzduchem zvyšuje.

Jeden týden

Týdenní mezník je důležitý nejen pro vaše zdraví, ale pro vaše úspěšné rozhodnutí skoncovat s kouřením. Kuřáci, kteří úspěšně zvládnou jeden týden bez cigaret, mají až devětkrát větší šanci se znovu k cigaretám nevrátit.

Dva týdny

Po dvou týdnech se lepší cirkulace a okysličování krve. Funkce plic se zvyšuje až o 30 procent, takže nejenom že se můžete lépe nadechnout, ale také zvládnete lépe různé fyzické aktivity.

Jeden měsíc

Nezdá se to, ale i za jeden měsíc nastane v těle spoustu zdravotních změn souvisejících s rozhodnutím skončit s kouřením. Jedním z nich je pocit větší energie. Můžete si také všimnout, že se snížila i dušnost při cvičení.

Tři měsíce

Za tři měsíce se také ženám zlepšuje plodnost a snižuje se riziko předčasně narozených dětí.

Šest měsíců

Po šesti měsících odvykání si mnozí lidé často všimnou, že jsou schopni lépe zvládat stresující události, aniž by měli potřebu si zapálit. Také můžete zaregistrovat méně hlenu při vykašlávání.

Jeden rok

Po roce jsou plíce vystaveny dramatickému zlepšení jejich zdraví. Dýchání je mnohem snazší a kašlání postupně odeznívá.

Tři roky

Za tři roky se riziko infarktu snížilo na riziko nekuřáka. Kouření nejenom omezuje tok kyslíku do srdce. Rovněž poškozuje výstelku tepen. Tuková tkáň se v ní začne hromadit, což zvyšuje pravděpodobnost, že u člověka dojde k infarktu.

Pět let

Pět let poté, co člověk přestane kouřit, se riziko úmrtí na rakovinu plic sníží na polovinu oproti době, kdy člověk kouřil.

Deset let

Při této dekádě se riziko úmrtí na rakovinu plic snížilo na riziko nekuřáka. Buňky, které byly dříve prekancerózní, jsou nyní nahrazeny zdravými buňkami.

Čtěte také: Štítná žláza a nejčastější mýty, kterým věří prakticky každý.

Patnáct let

Gratulujeme. Po patnácti letech se tělo vrátilo do stavu nekuřáka.

Jdete do toho? Nebo máte stále slabou vůli?

Autor: Bára Králová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu