Co se stane s vaším tělem, když si najdete každý den čas na procházku?

Chůze je někdy v porovnání s ostatními intenzivnějšími formami cvičení trochu podceňovaná, což je ale chyba. Je to fyzická aktivita, která rozhýbe naše tělo, a pracují při ní naše svaly, srdce i plíce. Navzdory své nízké intenzitě je chůze ve skutečnosti jednou z nejlepších věcí, které můžete pro své tělo udělat. Navíc se jí mohou pro její nenáročnost věnovat opravdu téměř úplně všichni. Co z toho vyplývá? Pokud je to možné, choďte denně na procházky. Když to uděláte, zaznamenáte neuvěřitelné pozitivní změny na těle i na duši.

Vaše kosti budou hustší

Nízká hustota kostí může být známkou osteoporózy, kdy kosti ztrácejí hmotu, stávají se slabými a křehkými. Každodenní chůze však může osteoporóze skutečně předcházet, neboť aerobní cvičení přispívá ke zdravějším kostem. Při chůzi podpíráte váhu svého těla nohama, čímž kosti dolních končetin posilujete, a zabraňujete tak úbytku kostní hmoty. Samozřejmě je důležité zaměřit se i na ostatní kosti, a proto je prospěšné kombinovat chůzi se silovým tréninkem.

Vaše srdce bude zdravější

Chůze, ideálně v kombinaci se silovým tréninkem, posiluje mnoho svalů na těle. Když vaše svaly zesílí, budou efektivněji přenášet kyslík krví a méně tak zatěžovat srdce. Cvičení, jako je chůze, může také zpomalit srdeční tep, snížit krevní tlak a zmírnit zánět, což jsou všechno procesy, které jsou pro srdce zdravé. Rychlost chůze může dokonce naznačovat, jak zdravé je vaše srdce. Studie prokazují, že lidé, kteří chodí svižně, mají výrazně nižší úmrtnost na srdeční příčiny, což dává smysl, protože tito lidé mají vyšší kardiorespirační zdatnost.

Vaše klouby budou méně ztuhlé

Ztuhlost svalů a kloubů je do jisté míry normální. Když ráno vstanete z postele nebo se zvednete od stolu, když je čas na přestávku od práce, není neobvyklé, že pocítíte ztuhlost zad, kyčlí a nohou, protože se dlouho nehýbaly. Více pohybu nebo krátké přestávky v práci, během nichž se protáhnete, vám pomohou udržet svaly a klouby uvolněné. Každodenní procházky mohou také bojovat proti ztuhlosti, a to i u lidí, kteří trpí s artritidou. Výzkumy ukazují, že chůze může posílit svaly, které chrání klouby, a poslat více krve do kloubní chrupavky, aby byla silná a zdravá.

Vaše hladina cukru v krvi se srovná

Když se účastníte fyzické aktivity, hladina cukru v krvi se vám může snížit na 24 hodin nebo i déle. Spolu se zdravou stravou může pohyb snížit hladinu cukru v krvi, a zabránit tak vzniku cukrovky, zejména u osob s prediabetem. Výzkum publikovaný v publikaci Americké diabetologické asociace zkoumal neaktivní účastníky ve věku 60 let a více, kteří byli ohroženi intolerancí glukózy. Po 15minutové procházce po každém ze tří jídel denně měli účastníci lepší kontrolu glykémie než ti, kteří na procházky nechodili. Zajímavé je, že chůze po jídle vedla k lepší kontrole glykémie než jedna 45minutová denní procházka.

zdroj: pixabay.com

Vaše plíce se stanou efektivnějšími

Když cvičíte, vaše plíce se stávají silnějšími, podobně jako vaše svaly. Během chůze je úkolem plic nejen umožňovat dýchání, ale také pomáhat srdci přenášet kyslík do těla a do svalů, které ho potřebují. Chůze jako aerobní aktivita nutí srdce a plíce pracovat o něco intenzivněji, což jim dodává potřebnou dávku pohybu, aby mohly spolupracovat a správně fungovat

Může se vám zlepšit zrak

Možná to zní poněkud překvapivě, ale chůze je užitečná aktivita i pro váš zrak. Každodenní rychlá chůze, může snížit nitrooční tlak, který je významným příznakem glaukomu, očního onemocnění, které způsobuje poškození zrakového nervu a může vést až ke slepotě. I když netrpíte glaukomem ani jinými závažnými optickými onemocněními, chůze vám může pomoci udržet zrak pod kontrolou a předejít pozdějším problémům se zrakem.

Povzbudíte mozek

Možná jste si všimli, že po procházce máte lepší náladu. Chůze přirozeně zvyšuje průtok krve. Tento proces zklidňuje centrální nervový systém, a když jsou vaše nervy klidné, cítíte se více v pohodě. Navíc víme, že když trávíme příliš mnoho času uvnitř, častěji se cítíme unavení, úzkostní a depresivní. Chůze může také obecně zlepšit funkci mozku. Pravidelné aerobní cvičení, mezi které patří i chůze, snižuje riziko vzniku chronických onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka 2. typu či vysoká hladina cholesterolu. Tyto chronické stavy poškozují mozek, pravděpodobně kvůli zhoršenému průtoku krve mozkem.

Zlepší se váš metabolismus

Metabolismus ovlivňuje způsob, jakým vaše tělo štěpí potravu na energii. Čím lepší je váš metabolismus, tím více kalorií můžete spálit v klidu, což vede k efektivnějšímu spalování kalorií a tuků. Obecně je známo, že cvičení zlepšuje metabolismus, ale stačí jen každodenní chůze? Ano, dokonce i chůze v klidném tempu vám může mírně zrychlit metabolismus. A pravidelná chůze navíc zvyšuje i bazální metabolickou rychlost, což vám umožní spalovat více kalorií, i když zrovna nechodíte nebo necvičíte.

Budete mít více energie

Někdy se může zdát, že vstát a cvičit je povinnost. Ale jakmile vyjdete ven, cítíte se po návratu energičtější než předtím. Je to tím, že chůze zvyšuje hladinu energie uvolňováním určitých hormonů, jako jsou endorfiny, a dodáváním kyslíku do celého těla.

Zdroj: webmd.com, health.clevelandclinic.org, creakyjoints.org, glaucoma.org, reuters.com, livestrong.com, diabetesjournals.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu