Co stojí za nadměrnou produkcí slz? Alergie, zánět spojivek ale i zablokované slzné kanálky

Slzy odplavují toxiny a cizí částice z oka, chrání jeho povrch a poskytují mu potřebnou „výživu.“ Slzy se objevují i při velkém smíchu nebo zívání, což je naprosto přirozené. Zbystřit byste ale měli, když vám oči začnou nadměrně slzet – může to být způsobeno jednou z těchto příčin.

Dysfunkce meibomských žlázek

Meibomské žlázy se nacházejí v očních víčkách a vytvářejí mastnou složku slz. Tento olej zabraňuje odpařování vody v našich slzách. Pokud meibomské žlázy nevytvářejí dostatek oleje – nebo nedostatek oleje správné kvality – můžete skončit se syndromem suchého oka. Právě tento syndrom je jeden z nejčastějších příčin toho, že vám často slzí oči. Ty reflexně mrkat, aby došlo ke kompenzaci suchosti oka. Ovšem i od tohoto syndromu si lehce můžete pomoci – stačí přiložit horký ručník na oční víčka, čímž se vám otevřou olejové žlázy.

Syndrom suchého oka

I když meibomské žlázy fungují optimálně, může se syndrom suchého oka objevit. Příčinou může být mnoho variant, například autoimunitní choroby, jako je revmatoidní artritida, léčiva jako jsou antihistaminika, vítr a kouř.

Zablokované slzné kanálky

Slzy jsou produkovány slznými žlázami, přes oko se vytlačí ven a odtékají malými otvory v rohu oka – koutky. Pokud jsou tyto kanálky blokovány, slzy se začnou hromadit. U dospělých může dojít k zablokování slzných kanálků v důsledku zranění, infekce, zánětu nebo (zřídka) nádoru. Stárnutí může také způsobit zúžení kanálků. U kojenců a novorozenců jsou tyto zablokované kanálky běžné.

Alergie

Alergie i nachlazení patří mezi další příčiny častého slzení. Omezte styk s alergeny, poohlédněte se i po očních kapkách, které jsou volně prodejné spolu s dekongestanty a antihistaminiky.

Zánět spojivek

Zánět spojivek je způsoben adenoviry, které často způsobují nachlazení, bronchitidu a bolest v krku. Slzavé oči jsou pouze jedním příznakem zánětu spojivek, často je doprovázeno svěděním, zarudnutím a bolestí oka.

Nadměrnou slzavost může způsobit i infekce, která je velmi nepříjemná. V každém případě je důležité, abyste se vždy poradili se svým lékařem.

Autor: Bára Králová
ZAVŘÍT