Co všechno může být příčinou páchnoucí moči?

Už jste někdy přemýšleli, proč moč někdy silně zapáchá a někdy nejde pomalu ani cítit? Moč může zapáchat z mnoha důvodů, a většina z nich je docela neškodná. Ovšem v některých případech může být páchnoucí moč známkou toho, že se děje něco vážnějšího. Pojďme se podívat na to, co moc ovlivňuje.

Dehydratace

Nedostatek vody je hlavní příčinou páchnoucí moči. Moč je kombinací vody a odpadních látek, takže když je člověk dehydratovaný, moč obsahuje více těchto látek, které zapáchají. I podle barvy poznáte, že vašemu tělu chybí voda. Pokud je moč zbarvená do jantarové, medové až tmavě oranžové barvy, pravděpodobně budete muset zvýšit příjem tekutin. Ale pokud má moč světlou barvu jako sláma – průhledná žlutá barva, tekutiny vám nechybí a moč může páchnout z jiného důvodu.

Potraviny

Pach moči dodávají i některé potraviny. Například chřest – ten je známý tím, že po něm moč páchne. Každý tráví jídlo jinak a někdo nemá v těle enzym, který potřebuje, aby chřest zcela rozložil. Ten, kdo ho však má, může u zápachu své moči zpozorovat pach síry nebo amoniaku. Podobný účinek mohou mít i jiná jídla – růžičková kapusta, cibule, česnek, kari, losos a alkohol. Abyste se zápachu vyhnuli, je potřeba při těchto potravinách pít více vody.

Infekce močových cest

K infekci močových cest dochází, když se bakterie dostanou do močového systému močovou trubicí – a poté se začnou v močovém měchýři množit. Tyto bakterie mohou být příčinou, že vaše moč páchne. Jestliže trpíte infekcí močových cest, pravděpodobně budete mít více příznaků než jen páchnoucí moč – časté chození na toaletu, pálení při močení a silně zakalená moč.

Kvasinková infekce

Kvasinky jsou mikroorganismy, které přirozeně žijí v různých částech těla, včetně vagíny. Jakmile se však přemnoží, mohou vyvolat infekci. Kvasinkové infekce se vyskytují v pochvě, ale protože močová trubice je tak blízko vaginálnímu otvoru, může vaše moč pochytit kvasinkový zápach.

Ledvinové kameny

Každý, kdo měl ledvinový kámen, ví, jak bolestivé mohou být. Vznikají, když se sůl a další minerály, které se nacházejí v moči, nahromadí a zformují se do tvrdých kamenů. Mohou být tak malé jako zrnka písku, nebo velké jako klasické štěrkové kameny. Ledvinové kameny mohou vyvolat infekci, která ovlivňuje zápach moči.

Cukrovka

Lidé, kteří mají cukrovku a neléčí ji, nedokážou pořádně cukr zpracovat. Ten se pak projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi i moči. Proto má poté moč sladkou, až ovocnou vůni. Lidé s cukrovkou budou mít pravděpodobně také zvýšenou naléhavost nebo frekvenci močení, protože cukr dráždí močový měchýř.

Jestliže jste si všimli, že vaše moč zapáchá delší dobu, rozhodně vyhledejte svého lékaře, který už zjistí, zda je vše v naprostém pořádku.

Autor: Bára Králová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu