Co způsobuje mozkovou mlhu?

Termín mozková mlha označuje malátnost a otupělost, tedy zvláštní pocit, který mnoho z nás neumí slovy ani popsat. V tu dobu nejsme schopni normálně reagovat, naše vjemy jsou nezvykle pomalé, a člověk se těší jen na to, až tento stav přejde. Co mozkovou mlhu způsobuje?

Štítná žláza

Pokud je funkce štítné žlázy nízká, zpomalí si i funkce vašeho mozku – to se vyznačuje pomalou rychlostí zpracování reflexů, kognitivním poškozením, přírůstkem hmotnosti, únavou, depresí, podrážděností, zácpou a častým nachlazením. To se děje, když se nepřevádí dostatek aktivního hormonu štítné žlázy (T3) z neaktivního hormonu štítné žlázy (T4). Jedním z důvodů je špatná přeměna T4 na T3 v játrech, ale dalším běžným důvodem je i to, že tělo v sobě nese gen, který nefunguje tak dobře, jak by měl.

Estrogen

Přibližně od 40. roku se ženský mozek zpomaluje, tudíž je zpomalen i metabolismus a mohou se objevit příznaky mozkové mlhy. Estrogen je jednou z nejdůležitějších živin, která chrání váš mozek před úpadkem. Estrogen se také podílí na vašem libidu a sexualitě u žen.

Problémy s kortizolem

Pokud je kortizol – hormon stresu příliš vysoký nebo příliš nízký, může se u vás objevit mozková mlha. Hlavní příčinou je vysoké vnímavé napětí. Řídicí systém, osa hypotalamus-hypofýza-nadledvinky (HPA), se dostane z jádra ven, jakmile alostatická (stresová) zátěž překročí rezervy, což způsobuje mozkovou mlhu, úzkost, depresi, závislost a problémy s pamětí. Kromě toho může vysoký stres poškodit mitochondrie, což vede k nízké energii, snížené výdrži a menší mentální flexibilitě. Možná se necítíte vystresovaní, ale pohyb, náročný plán nebo nemocní rodiče si vždy najdou způsob, jak ovlivnit vaše mitochondrie a zpomalit funkci mozku.

Inzulínový blok

Jestliže budete jíst příliš mnoho rafinovaných uhlohydrátů, může se váš inzulín rozpadnout, což způsobí, že hladina cukru v krvi přechází z vysokého na nízký, což je příčinou mozkové mlhy. Výsledkem je, že ukládáte tuk bez ohledu na to, co jíte. Klíčem je udržovat hladinu cukru během dne.

Objevuje se u vás často mozková mlha? Konzultujte svůj stav se svým lékařem.

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu