Co způsobuje nepříjemné svědění konečníku?

Svědění kolem řitního otvoru je velmi nepříjemné, a pokud nás přepadne zrovna v tu nejnevhodnější dobu, je i hodně trapné. Lékaři přesně neví, co svědění způsobuje, ale některé zdravotní problémy, návyky a strava mohou být příčinou.

Špatná hygiena

Pokud si konečník správně neočistíte, může to být jedna z hlavních příčin, při které dochází ke svědění a někdy i pálení. Oblast si opatrně očistěte neparfémovaným toaletním papírem, pokud je konečník moc podrážděný, sáhněte po vysoušeči vlasů – důležité je, aby místo bylo čisté a suché.

Někdy méně znamená více

Příliš silné otření může způsobit svědění nebo podráždění. Nepoužívejte mýdlo, horkou vodu, parfémované spreje ani deodoranty. Mohou zničit mastnou kožní bariéru, která tuto citlivou oblast chrání.

Spodní prádlo

Příliš těsné spodní prádlo nebo prádlo vyrobené ze syntetických tkanin může špatně odvádět vlhkost. Volte spíše prádlo bavlněné a pravidelně jej vyměňujte.

Průjem nebo zácpa

Je jasné, že při průjmu, který nás umí prohnat i několikrát za sebou, dojde k podráždění, čemuž se je těžké vyhnout. Ale také zácpa může vyvolat svědění a nepříjemné bolení konečníku, které je příčinou natržení kůže konečníku. Do stravy zařaďte více tekutin a vlákniny.

Hemeroidy

Jedná se o oteklé žíly uvnitř nebo na konečníku, které mohou pálit a svědit. Úlevou je lázeň v teplé vodě několikrát denně, zvláště po vykonání potřeby, která je v tomto období nesmírně bolestivá. Abyste stolici změkčili, pijte dostatek vody a jezte velké množství vlákniny. Pokud si všimnete krve nebo bolesti během pohybu střeva, vyhledejte lékaře.

Periproktální píštěl

Jedná se o jev, jenž se vyskytuje mezi rektem a hrází, kdy se na tomto místě vytvoří fistula (píštěl), která se vyznačuje sekrecí, mokváním a svěděním.

Bradavice

Lidský papilomavirus (HPV) je pohlavně přenosné onemocnění, které způsobuje anální bradavice. Rostou uvnitř a kolem konečníku – a mohou se rozšířit i do pohlavních orgánů. Svědění je častým příznakem.

Čtěte také: Faktory, které zpomalují váš metabolismus.

Škrkavka dětská nebo jiní paraziti

Jakmile dojde k tomu, že se prostřednictvím kontaminovaného jídla v zažívacím traktu usadí parazit v podobě nějaké hlístice, začne klást vajíčka kolem konečníku. To se projevuje nepříjemným svěděním, zejména v noci. Můžete si jich všimnout na spodním prádle nebo na záchodě, vypadají jako malé kousky bílé nitě.

Příčin, které vyvolávají svědění konečníku může být mnoho, dokonce i vaginální kvasinkové infekce, ekzémy a jiné kožní onemocnění. Vždy pamatujte na to, že konečník musí být řádně čistý a suchý.

Zdroj: WebMD | zdroj foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu