COVID-19 působí hůře na muže. Odborníci vědí proč

Pokud vezmeme v potaz informace a statistiky z celého světa, zjistíme, že horší průběh onemocnění COVID-19 zažívají muži a také na něj častěji umírají. Nemocnice Tongren v Číně proto vypracovala studii, která koumá důvody tohoto procesu. Jako rizikovou skupinu označuje nejen seniory a jedince, kteří trpí závažnějšími chorobami, ale také muže, kteří mají podle výsledků mnohem větší pravděpodobnost nakažení než ženy.

Studie se ve výsledcích shodují

Odborníky z Číny podpořil také výzkum, který byl proveden v Římě. Tam se ukázalo, že v Itálii zemřelo celkem o tři procenta více mužů než žen. Za vším podle nich stojí jednoduchý princip. Muži totiž v pokročilém věku trpí mnohem častěji onemocněním jater a vyšším krevním tlakem než ženy, což z nich činní rizikovější skupinu při onemocnění COVID-19.

Rozdílné pracovní podmínky

V evropské společnosti jsou pracovní podmínky celkem vyrovnané. Ve východních zemích ovšem podle průzkumů více mužů pracuje venku, kdy jsou paradoxně více vystavováni znečištěnému vzduchu, takže jsou ve větším ohrožení než ženy.

Kvůli tomu poté vznikají plicní choroby, které průběh koronaviru značně zhoršují. Ženy z těchto zemí, které pracují uvnitř budov, jsou mnohem lépe chráněné před smogem a znečištěným vzduchem. Častější úmrtí jsme mohli zpozorovat také v roce 1918, kdy na chřipku podléhali hlavně muži.

Enzymy v krvi

V naší krvi je hned několik potřebných enzymů. Ženy a muži mají u jednotlivých látek různé procentuální zastoupení, což také hraje při nakažení koronavirem významnou roli. Muži jsou například vybaveni vyšší hladinou enzymu angiontenzinu, ten ale bohužel koronaviru pomáhá infikovat zdravé buňky. Takovou skutečnost ovšem nelze zatím ovlivnit žádným lékařským zákrokem.

Ženy bývají ve společnosti často považovány za slabší pohlaví. To ale podle odborníků platí pouze v otázce fyzické síly. Ženy jsou od přírody lépe geneticky vybaveny, aby byly schopné ochránit potomka. Proto mají muži obecně slabší imunitu a na COVID-19 a podobné choroby jsou mnohem náchylnější.

Zdroj: Healthline.com

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu