Cukr a ADHD. Existuje mezi nimi spojitost?

Stanovil lékař vašemu dítěti diagnózu ADHD a od okolí se neustále dozvídáte, že byste měli dohlížet na denní příjem cukru své ratolesti? Takové tvrzení skutečně pochází od lékařů a odborníků, ale z doby minulého století. Poznatky jsou dnes mnohem lepší a ukazuje se, že ne všechny informace ze studie ze 70. let byly pravdivé. Jak je na tom tedy vztah cukru a ADHD ve skutečnosti?

Mylná studie

V průběhu sedmdesátých let minulého století proběhlo testování v praxi. Lékaři nechali děti s ADHD bez cukru a ukázalo se, že jsou mnohem klidnější. Kamenem úrazu této teorie ovšem bylo, že když se jí odborníci pokoušeli zopakovat, a to i několikrát, neprokázaly se stejné výsledky. Právě z toho důvodu mnoho současných lékařů tvrdí, že nelze cukr vinit ze vzniku ani podpory ADHD.

Bílý cukr škodí zdraví

I když bílý cukr nemusí způsobovat hyperaktivitu, pro zdraví je neprospěšný a ve velkém množství i nebezpečný. Mnohem lépe proto uděláte, pokud svému dítěti dopřejete ovoce místo slazených limonád, pečiva a jiných průmyslově zpracovaných potravin, u kterých nemáte jistotu nezávadného složení. Vždy se řiďte hodnotou cukru na obalu. Pokud cukry přesahují třetinu z celkového množství sacharidů, držíte v ruce potravinu, která není prospěšná pro organismus vašeho dítěte, ani pro vás.

ADHD musí posoudit odborník

Mnohdy se také stává, že ADHD přisuzují dětem lidé, kteří nemají v oboru potřebné vzdělání. Učitelé ze školy nebo lektoři ze zájmových kroužků by neměli hodnotit zdravotní stav dítěte a spojovat ho s tím, jak se dítě stravuje. Pokud máte podezření, že je vaše dítě neunavitelné, má až přebytečné množství energie, vyhledejte odborníka, který stanoví skutečnou diagnózu. Není třeba omezovat cukr na minimální množství, například menším přísunem ovoce, jelikož by pak dítě mohlo být unavené a energii naopak postrádat.

Zdroj: Eatright.com

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu