Cukrovka, demence i roztroušená skleróza. Kolik toho mohou oči prozradit o našem zdraví?

Oko je již dlouho nazýváno „oknem do duše“ a poslední dobou se zdá, že by mohlo být také oknem do našeho těla obecně. Vyšetřením očí lze totiž odhalit hned několik zdravotních problémů, například cukrovku, roztroušenou sklerózu, a dokonce i Alzheimerovu chorobu.

Jsou oči okny našeho zdraví?

Většina z nás si alespoň čas od času nechává vyšetřovat zrak, ale málokdo si uvědomuje, že oční vyšetření neslouží jen ke kontrole zraku a nápravě případných zrakových problémů.

Oko je díky svému „okénku“ vpředu jedinou částí těla, kde mohou lékaři neinvazivně vyšetřit vnitřek orgánu. V zadní části oka se nachází sítnice, kde lze jasně vidět krevní cévy a zrakový nerv. Díky tomu lze diagnostikovat nejen poruchy oka, ale také mnohá systémová onemocnění, tedy ta, která postihují další orgány v těle.

Co vše lze diagnostikovat?

Kromě zjištění problémů se zrakem, jako je krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus, odhalí běžné oční vyšetření i další oční poruchy, jako je glaukom a věkem podmíněná makulární degenerace.

Vyšetřením cév v sítnici a zrakového nervu může lékař také zjistit mnoho o celkovém zdravotním stavu člověka. Tento neinvazivní proces může odhalit mnoho dalších zdravotních potíží, které zdánlivě s očima nesouvisí, mimo jiné hypertenzi, cukrovku, poruchy štítné žlázy a neurodegenerativní onemocnění, jako je Alzheimerova choroba a roztroušená skleróza.

Změny krevních cév

Změny na cévách v sítnici mohou být časnými ukazateli cukrovky i hypertenze. Ačkoli přesnou diagnózu cukrovky lze stanovit pouze pomocí testu na hladinu glukózy v krvi, změny na cévách sítnice mohou být jasným ukazatelem toho, že člověk může mít cukrovku.

Příznaky diabetické retinopatie mohou být někdy odhaleny při očním vyšetření ještě dříve, než má člověk podezření, že by mohl mít cukrovku. Jakmile je cukrovka diagnostikována, může pak dotyčný pacient za předpokladu, že je dobře kontrolován, minimalizovat riziko dalšího poškození očí.

Vysoký tlak

Studie ukázaly, že příznaky hypertenze se vyskytují v očích přibližně 10 % dospělé populace bez diabetu. Při vyšetření může oční lékař vidět zúžení arteriol v sítnici, krvácení do sítnice a stejně jako u diabetické retinopatie mikroaneurysmata. To vše jsou ukazatele hypertenzní retinopatie.

Včasné odhalení znamená, že se přijmou vhodná preventivní opatření a provedou se nezbytné změny životního stylu, jako je zdravá strava a pravidelný pohyb, a kromě toho se zahájí správná léčba, čímž se sníží riziko srdečního onemocnění.

Oko pod lupou.
zdroj: pixabay.com

Co může odhalit zrakový nerv?

Při běžném vyšetření zraku oční lékař vyšetří také zrakový nerv, aby zjistil případné abnormality nebo změny. Zrakový nerv spojuje oko s mozkem, a je tedy prodloužením centrálního nervového systému. Je to jediná část mozku, kterou lze jasně zobrazit při vyšetření zadní části oka.

Problémy se zrakem u roztroušené sklerózy, které mají tendenci propuknout a poté během několika týdnů odeznít, jsou obvykle důsledkem zánětu zrakového nervu. Zánět zrakového nervu je podle výzkumů prvním příznakem až u 20 % pacientů, u nichž je následně diagnostikována roztroušená skleróza, ačkoli zánět může indikovat i jiné poruchy, nebo být dokonce i důsledkem virové infekce.

Oči a Alzheimerova choroba

Současné metody diagnostiky Alzheimerovy choroby jsou často zdlouhavé a poměrně invazivní, takže možnost diagnostikovat toto onemocnění ze sítnice by znamenala obrovský pokrok. Přestože se zatím nejedná o onemocnění, které by bylo možné diagnostikovat na základě běžného očního vyšetření, nedávný výzkum naznačil, že by lékaři mohli již brzy diagnostikovat Alzheimerovu chorobu pomocí skenování sítnice.

Nová technika, která byla zatím testována pouze na myších, kombinuje výsledky dvou skenů, aby bylo možné posoudit stav sítnice. Lidé s Alzheimerovou chorobou mají mnohem drsnější povrch sítnice než lidé bez této choroby.

Jiný výzkum identifikoval beta-amyloidní plaky na sítnici a také v oční čočce jako příznak Alzheimerovy choroby, přičemž obojí lze zjistit neinvazivními metodami. Možná, že tato zjištění v budoucnu povedou ke snadnější diagnostice choroby, což umožní zahájit léčbu dříve, než se příznaky stanou závažnými.

Zdroj: aao.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov, jnnp.bmj.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu