Cukrovka typu 2: Je ztráta tuku klíčem ke snížení rizika srdečního selhání?

Nedávná studie odhalila, že ztráta tuku bez snížení svalové hmoty vede u lidí s diabetem 2. typu k významně nižšímu riziku srdečního selhání. Ve Spojených státech má cukrovku přibližně 1 z 10 lidí a 90–95 % z nich má cukrovku 2. typu. Diabetes typu 2 se obvykle vyvíjí po 45. roku života. Odhady naznačují, že do roku 2045 bude mít tento stav 700 milionů dospělých na celém světě.

Co je diabetes typu 2?

Diabetes typu 2 obvykle začíná jako rezistence na inzulín. Jedná se o stav, kdy buňky těla již nereagují na inzulin, který produkuje pankreas, aby kontroloval hladinu cukru v krvi. Při vývoji inzulínové rezistence a cukrovky hraje roli genetika, etnická příslušnost a postupující věk. Hnacími faktory jejího vzniku však mohou být nadváha, nedostatek pohybu, nezdravá strava a kouření.

Léčba diabetes

Jakmile lékaři diagnostikují tento stav, primární léčba, kterou doporučují, obvykle zahrnuje užívání léků a provádění určitých změn v životním stylu, jako je hubnutí a zlepšení stravy. Cukrovka téměř zdvojnásobuje riziko úmrtí na srdeční choroby nebo cévní mozkovou příhodu a zvyšuje riziko srdečního selhání dvakrát u mužů a pětkrát u žen. Mnoho vědců se zaměřuje na prevenci těchto a podobných zdravotních komplikací pro osoby s cukrovkou.

Srdeční selhání

Srdeční selhání nastává, když srdeční sval dostatečně neodčerpává krev. To vede k hromadění tekutiny v plicích nebo nohou. Srdeční selhání má řadu možných příčin. Například po infarktu (kdy srdeční sval utrpí poškození v důsledku nedostatku kyslíku) je sval slabý a nemůže dobře pumpovat. Srdeční selhání může také nastat v důsledku cukrovky typu 2. Je to důsledek přímého poškození srdečního svalu zvýšenou hladinou cukru v krvi a systémovým zánětem.

Studie

Vědci z University of Texas Southwestern Medical Center (UTSW) v Dallasu analyzovali data ze studie Look AHEAD.

To je randomizovaná studie zkoumající úbytek hmotnosti v důsledku intenzivního zásahu do životního stylu, který spočívá ve zdravém stravování a zvýšené fyzické aktivitě oproti podpoře a samotnému vzdělávání u lidí s diabetem 2. typu.

Vědci vybrali ze studie Look AHEAD 5 103 lidí, kteří na začátku studie neměli srdeční selhání. Účastníci měli také dostatečná základní měření potřebná pro predikční rovnice, aby odhadli, kolik tukové hmoty a svalové hmoty měli.

Během 12letého sledování studie bylo 257 účastníků studie hospitalizováno pro léčbu srdečního selhání.

Rentgenová absorpciometrie

Ve studii Look AHEAD vědci použili skenovací techniku ​​zvanou rentgenová absorpciometrie s dvojí energií (DXA) k určení složení těla u podskupiny asi 1 z 5 účastníků. Tito účastníci měli také zaznamenané informace o faktorech, jako je výška, váha, obvod pasu a etnická příslušnost.

To znamenalo, že vědci mohli ověřit existující rovnice, které předpovídají podíl tukové a chudé hmoty z těchto faktorů, které lze snadno shromáždit ve srovnání s mnohem komplikovanějším procesem provádění DXA skenování.

Nepřehlédněte: Jiný odstín kůže nebo paradentóza mohou být předzvěstí cukrovky 2. typu.

Analýza podskupiny účastníků s DXA skenováním poskytla vědcům novou rovnici specifickou pro tuto studijní skupinu. Aplikovali tuto novou rovnici na zbývající účastníky bez DXA skenování, aby přesně předpovídali jejich tukovou a štíhlou hmotu. To odhalilo, že dospělí ve studii, kteří zhubli, měli menší pravděpodobnost srdečního selhání, pokud snížili tukovou hmotu a obvod pasu. Tým také zvážil poměr ejekční frakce účastníků (EF). Jedná se o měření množství krve opouštějícího srdce při každé kontrakci.

Data ukázala, že snížení tělesného tuku o 10 % mělo za následek o 22% nižší riziko srdečního selhání se zachovaným poměrem EF a o 24 % nižší riziko srdečního selhání se sníženým poměrem EF.

Zdroje: medicalnewstoday, healthline

Autor: Michaela Richterová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu