Cukrovka známá neznámá. Vše, co dosud víme o tomto onemocnění

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín ZdravéRady.cz na hlavní stránku Seznam.cz
odmítání cukru (zdroj foto: freepik.com)

Ve starověku cukrovku znali v Egyptě, Persii, Indové či Řekové. Poznali ji podle sladké moči u lidí, kteří poměrně brzo umírali. Jednalo se o takzvanou diabetes I. typu, která byla až do začátku 20. století neléčitelná. Přitom už od 17. století bylo známo, že omezení potravy a pohybová aktivita může zlepšit prognózu nemoci, a to zejména u lidí obézních.


Příčina nemoci

V roce 1910 se potvrdilo, že klíčovým orgánem pro vznik cukrovky je slinivka břišní. Pokud byla u psů odstraněna, docházelo k typickým projevům cukrovky a psi brzy umírali. Dále se zjistilo, že v buňkách takzvaných Langerhansových ostrůvků slinivky je produkován hormon ovlivňující metabolismus cukru. K objevení inzulínu došlo za dalších 10 let.

Popis nemoci

Cukrovka je charakterizována zvýšenou hladinou glukózy, tedy cukru, a dalšími projevy, které jsou s tím spojené. Vysoká hladina cukru vede k jeho zvýšenému vylučování ledvinami a ke ztrátě vody. Nemoc často poznáte právě na základě zvýšeného pocitu žízně, ztrátě hmotnosti a únavě. Dříve se považovalo vylučování glukózy močí za škodlivé, dnešní moderní léky jsou však založeny právě na principu zvýšeného vylučování cukru do moči, a tím ke snížení jeho hladiny v krvi.

Dva základní typy nemoci

V současné době víme, že existují 2 základní typy diabetu, které mají velmi podobné projevy, ale každý vzniká na jiném podkladě. Cukrovka I. typu se objevuje hlavně v mladším věku, obvykle na základě autoimunitního poškození, kdy dochází k destrukci buněk Langerhansových ostrůvků, a tím k absolutnímu nedostatku inzulínu. Jedinou možností léčby je dodávání inzulínu do organismu zvenčí.

Cukrovku II. typu charakterizuje zhoršené vychytávání glukózy v periferních tkáních na podkladě rezistence vůči inzulínu. Kromě toho je vyšší také tvorba glukózy v játrech. Na daný stav tělo reaguje zvýšenou produkcí inzulínu, která po určitou dobu udrží hladinu cukru v normě.

Časem ale organismus nedokáže na daný stav adekvátně reagovat a neustále zvyšovat tvorbu inzulínu, aby se hladina cukru udržela v mezích normálního stavu, a vzniká cukrovka. Zajímavé je, že za poslední rok se zvýšil výskyt tohoto typu onemocnění zhruba trojnásobně! Pravděpodobně to souvisí se zvyšováním hmotnosti a omezením pohybových aktivit v populaci.

Léčba cukrovky II. typu

Léčba cukrovky se tedy zahajuje snížením hmotnosti a zvýšením pohybu v kombinaci s léky. Snížit hmotnost a zvýšit zdatnost je alfa a omega zmírnění či oddálení komplikací.

Pokud trpíte cukrovkou, měli byste o té „své“ vědět co nejvíce. Proto je potřeba sledovat hladinu glykémie za různých stavů – na lačno, po jídle, po pohybové aktivitě a podobně

Autor: Bára K.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín ZdravéRady.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat